Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Albrechtice byla nejvýrazněji postižena povodněmi v letech 1997 a 2006. Největší škody napáchala povodeň v roce 1997, kdy došlo k celkovým škodám na obci ve výši 3,5 milionu Kč. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán obce Albrechtice je způsobena její lokalizací ve velmi zařízlém údolí s velmi výrazným sklonem svahů, po kterých dochází k povrchovému toku vod do intravilánu obce. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Albrechtice jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodeň v roce 1997
V důsledku extrémních srážek ve dnech 4. - 8. 7. 1997 na severovýchodní Moravě a Slezsku a částečně i ve východních Čechách a následně 17. 7. - 21. 7. 1997, došlo na mnoha vodních tocích k dosud největším povodním s dosažením nejvyšších kulminačních průtoků od konce 19. století. Dne 4. července, kdy se nad Rakouskem a Slovinskem začala prohlubovat tlaková níže, která 5. července začala postupovat k severovýchodu a v dalších dnech se udržovala nad jihovýchodním Polskem a později Ukrajinou. Po přechodu zvlněné studené fronty začaly silné deště s extrémní intenzitou i trváním. Denní úhrny dosahovaly až 234 mm (na Lysé Hoře). Pro vývoj odtokové situace první vlny povodní byl rozhodující pětidenní srážkový úhrn (od 4. července do 9. července). Za toto období spadlo 586 mm srážek na Lysé hoře, 513 mm na Rejvízu a 454 mm na Pradědu. V Krkonoších 235 mm v Peci pod Sněžkou a 260 mm na Labské boudě. Níže položené srážkoměrné stanice na Moravě rovněž detekovaly vysoký srážkový úhrn: Valašské Meziříčí 375 mm a Ostrava 253 mm.
Těžce zasaženo a téměř plošně poškozeno bylo 13 okresů (škody přes 11 miliard Kč), větší škody lokálního charakteru byly v 10 okresech (škody téměř 3 miliardy Kč) a malé škody v 11 okresech (škody cca 600 milionů Kč). Povodní bylo postiženo 538 měst a obcí ve 34 okresech. Povodně vyhnaly z domovů okolo 80 000 lidí, zcela smetly 51 silničních a 15 železničních mostů, 946 km železničních tratí a 242 silničních mostů bylo vážně poškozeno a úplně zničeno bylo 12 km silnic.
Škody byly odhadnuty celkově na 60 miliard Kč. Z toho na majetku státu byly odhadovány škody ve výši 13,5 miliard Kč., na majetku obcí 5,9 miliard Kč, na majetku občanů na 8,5 miliard Kč a u podnikatelských subjektů (včetně podniků Povodí) na 31,9 miliard Kč. Valící se voda způsobila smrt 50 lidem.
Obec Albrechtice byla postižena povodní v roce 1997 v ranních hodinách dne 7. 7. Ještě téhož dne došlo k vyhlášení II. i III. stupně povodňové aktivity, jenž byl odvolán až 10. 7. Vlivem intenzivních vydatných srážek došlo ke vzestupu hladiny na vodním toku Moravská Sázava a jejích přítoků na území obce Albrechtice. Zabezpečovací práce organizoval štáb povodňové komise obce Albrechtice, který sídlil na obecním úřadě Albrechtice. Technické prostředky poskytl pan Vávra a pan Tilman ze Soukromé farmy Albrechtice a také pan Mareš, soukromý podnikatel. Záchranných akcí se účastnili i někteří členové hasičského záchranného sboru Lanškroun. Celkem byly evakuovány tři domy a dva skautské tábory se zhruba třiceti dětmi. Bylo nutné zabezpečit zásobování domů, kterým voda strhla most, jako jedinou přístupovou cestu k domu. Zničeny byly mosty u domu s č. p. 27 a 73, dále došlo k poškození domů a pozemků okolo koryta vodního toku Moravská Sázava, vytvořily se nánosy kamení a bahna, na pozemcích byla odplavena ornice i plodiny, u většiny objektů podél vodního toku došlo k zatopení sklepů a přízemních prostor. Vnitřní zařízení bylo poškozeno asi u 5 objektů. Celková škoda byla vyčíslena na 3,5 milionu Kč. Povodňová komise ukončila činnost až 11. 7. 1997 ve 12:00.
Povodeň v roce 2000
Počátkem března postupovaly přes naše území v silném řídícím západním až severozápadním proudění frontální systémy ze severního Atlantiku, které přinášely střídavé dešťové a sněhové srážky v nížinách a podhůřích. Ve dnech 3. - 5. 3. bylo podhůří Orlických hor zasaženo mimořádným sněžením, v důsledku kterého se vytvořila sněhová pokrývka o síle několika desítek centimetrů. Následně 8. 3. přešla přes Českou republiku teplá fronta spojená s velmi vydatnými srážkami, výrazným oteplením a silným větrem. Krajně nepříznivá kombinace několika klimatických faktorů - vysoká teplota vzduchu, vysoký úhrn dešťových srážek a silný vítr, způsobil velmi rychlé odtávání sněhové pokrývky. Rychlost nástupu povodně a její mohutnost měla na stav vodních toků a přilehlá území nesmírný devastační účinek, neboť celkový rozsah povodňových škod překročil částku 3 miliard Kč. Samotná obec Albrechtice byla zasažena jen částečně. Došlo ke škodám na mostních objektech nacházejících se v korytě vodního toku Moravská Sázava a přilehlých pozemků. Povodňové následky nedosahovaly takových rozměrů jako v roce 1997.
Vyčíslení povodňových škod v obci Albrechtice za povodně v roce 2000:
- Poškozený most u č. p. 127 - 50 000 Kč
- Poškozený most u č. p. 144 - 100 000 Kč
- Komunikace u č. p. 149 a č. p. 58 - 20 000 Kč
- Ucpané propustky, zanesené příkopy - 250 000 Kč
Celkové náklady za povodně v obci Albrechtice v roce 2000 byly vyčísleny na 420 000 Kč. Popis průběhu povodně uvádí níže uvedená zpráva o povodni.
"Zpráva o povodni ze dne 9. 3. - 13. 3. a 30. 3. 2000 (upravená):
Čtvrtek 9. 3.
7:30 - teplota vzduchu +11 °C. Prohlídkou bylo zjištěno, že hladina vodního toku Moravská Sázava činí 80 cm. Na základě toho byl hned vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity.
9:00 - hladina vodního toku Moravská Sázava se zvýšila na hodnotu 85 cm.
11:30 - vzestup hladiny vodního toku Moravská Sázava na 88 cm. V reakci na vzestupnou tendenci byla zřízena povodňová hlídka ve složení Jaroslav Plk, Richard Cach a Michal Šembera. Dále byli informováni členové povodňové komise obce Albrechtice. Vytrvalý déšť.
12:30 - hladina vodního toku Moravská Sázava vzrostla na 90 cm. Vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity.
13:30 - hladina dosáhla hodnoty 100 cm. Došlo k telefonickému spojení se starostou obce Výprachtice a Sázava. Vodní tok Moravská Sázava vybřežil v dolní části obce.
14:30 - silná bouřka, silný vítr.
15:00 - telefonní spojení se starostou obce Žichlínek.
16:00 - vodní tok Moravská Sázava dosáhl hladiny 110 cm.
17:00 - bylo hlášeno, že došlo k vybřežení vodního toku Moravská Sázava u č. p. 133 (pan Tejkl) a došlo také k zaplavení pozemků u domu s č. p. 123.
22:00 - provedena obhlídka koryta Moravská Sázavy panem starostou.
V nočních hodinách kolem 24:00 došlo ke vzrůstu hladiny na vodním toku Moravská Sázava na hodnotu 125 cm. Došlo k vybřežení Moravské Sázavy u č. p. 133, u č. p. 49, a také k zaplavení zahrady pana Friše u Obecního úřadu Albrechtice. U č. p. 123 (pan Šebek) došlo k zaplavení louky. Dále bylo zjištěno poškození mostu u č. p. 144. U domu pana Valtra Lochmana bylo provedeno zabezpečení příjezdové komunikace a úklid komunikací od naplavenin a větví.
Pátek 10. 3.
1:30 - hladina vody na Moravské Sázavě přetrvává na hodnotě 125 cm.
7:00 - pokles hladiny na Moravská Sázavě na 100 cm.
8:00 - hladina Moravské Sázavě pořád činí 100 cm - stabilizovaný stav, pokles hladiny vody.
10:00 - 95 cm.
11:30 - 90 cm. Neprší, jasno. Teplota vzduchu činí +1 °C. Odvolán III. stupeň povodňové aktivity. Došlo k rozpuštění povodňové komise obce a hlídkovou činností byl pověřen pan Petr Hrabáček.
Obhlídkou ve 12:00 zjištěno vylité koryto v dolní části Sázavského údolí, zatopené místní komunikace, vybřežení do okolních luk a přilehlých pozemků a porušené koryto. Po vyhodnocení situace došlo k zakázání vjezdu do Sázavského údolí dopravní značkou.
Pondělí 13. 3.
8:30 - hladina vody v Moravské Sázavě činí 65 cm. Polojasno, neprší, teplota vzduchu se pohybuje okolo 0 °C.
8:45 - odvolán II. stupeň povodňové aktivity.
14:00 - hladina vody v Moravská Sázavě stále 65 cm. Přetrvává I. stupeň povodňové aktivity.
15:00 - teplota vzduchu činí + 7 °C. Zataženo, neprší.
Čtvrtek 30. 3.
8:00 - došlo ke vzestupu hladiny na vodním toku Moravská Sázava na hodnotu 65 cm, následkem čehož byl vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity.
10:00 - pokles hladiny na 60 cm. Teplota vzduchu činí +8 °C. Přeháňky, vítr, zataženo."
Povodeň v roce 2002
Před nástupem povodně, až do druhé lednové dekády, panovalo na našem území velmi chladné počasí spojené s bohatou sněhovou pokrývkou, která se udržela i v nižších polohách. Dne 20. 1. došlo k významnému oteplení spojenému s rychlým odtáváním sněhu a dešťovými přeháňkami, po kterém následoval nejprve postupný chod ledů a následně vzestup hladin v tocích. Po přechodu studené fronty začala od úterý 29. 1. počasí na našem území ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad Alpami, která se zvolna přesouvala na Balkán a po její zadní straně k nám proudil teplá vzduch od jihozápadu. V samotné obci Albrechtice nedošlo k výrazným povodňovým škodám. Průběh povodně v obci Albrechtice v roce 2002 je uveden níže v upravené zprávě o povodni:
"Zpráva o povodni ze dne 28. 1. - 31. 1. 2002 (upravená):
Pondělí 28. 1.
Hladina na vodním toku Moravská Sázava v 9:15 činí 52 cm. Teplota vzduchu +4 °C. V korytě vodního toku Moravské Sázavy teče kalná voda. Jemně prší a je zataženo. Vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity.
Úterý 29. 1.
Stav vodního toku Moravské Sázavy v 7:30 činí 74 cm. Teplota vzduchu +7 °C, jasno, větrno. Z okolních kopců a lesů teče kalná voda do intravilánu obce. Po dohodě vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity.
20:00 - Moravská Sázava dosáhla hladiny 80 cm.
Středa 30. 1.
Stav vodního toku Moravské Sázavy v 7:30 činí 80 cm. Teplota vzduchu +4 °C, zataženo. Kalná voda v korytě Moravské Sázavy ze sněhu tajícího v lesích. Vodní tok Moravská Sázava nevybřežuje.
11:00 - hladiny činí 68 cm.
12:30 - teplota vzduchu +10 °C, polojasno. Bylo zjištěno vybřežení Moravské Sázavy v Sázavském údolí, kde došlo k zatopení místní komunikace. V obytné části voda protéká bez problému korytem. Setrvalý stav, spíše úbytek vody a pokles hladiny vody.
Čtvrtek 31. 1.
8:00 - teplota vzduchu činí +9 °C. Hladina vody v Moravská Sázavě klesla na hodnotu 60 cm. Odvolán II. stupeň povodňové aktivity."
Povodeň v roce 2004
V roce 2004 bylo povodňové ohrožení v obci Albrechtice způsobeno ledovými jevy na vodním toku Moravská Sázava. K výrazným škodám na majetku ale vlivem včasného zásahu nedošlo. Průběh povodně v obci Albrechtice v roce 2004 je uveden níže v upravené zprávě o povodni:
"Zpráva o povodni ze dne 4. 2. (upravená):
Středa 4. 2.
V 15:30 ohlásila paní Kyselová ledové jevy na vodním toku Moravská Sázava, které způsobují ucpávání koryta. Pan Vinduška a pan Novák provedli obhlídku koryta Moravská Sázavy a zajistili patřičná opatření. V 16:05 došlo k samovolnému odchodu ledových ker po zásahu techniky, která byla zapůjčena od firmy Jaroslav Kyral - Obstas a od pana Spáčila."
Povodeň v roce 2006
V obci Albrechtice došlo z důvodu tání sněhu ke zvýšení hladiny vodního toku Moravská Sázava dne 28. 3. 2006. Dne 30. 3. 2006 byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity. Dne 31. 3. v 15:00 byl po dešťové přeháňce vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Následkem zvýšení hladiny na vodním toku Moravská Sázava došlo k vybřežení na komunikace z kanalizací, které nestačily odvádět vodu, dále došlo z důvodu oteplení k náhlému odtání sněhu z okolních kopců, následkem čehož došlo k zatopení sklepů a vytékání vody na komunikace a k zanášení odtokových kanalizací. Občanům obce Albrechtice poskytoval pomoc Sbor dobrovolných hasičů Albrechtice, který zabezpečoval ochranu objektů před vodou z vodního toku zhotovováním zábran. Vyhlášený III. stupeň povodňové aktivity byl odvolán až 2. 4. v 10:00. Po odvolání III. stupně povodňové aktivity byly prováděny úklidové práce na komunikací a provizorně řešen odtok vody z okolních kopců. Voda ve vodním toku Moravská Sázava postupně klesala a 4. 4. v 10:00 byl odvolán II. stupeň povodňové aktivity. Celkové škody po povodni, které zahrnovaly poškozený most, zanesené odtokové kanály a příkopy, byly vyčísleny na 100 000 Kč. Podrobnosti o průběhu povodně v obci Albrechtice v roce 2006 uvádí upravený výpis z povodňové knihy:
"Zpráva o povodni ze dne 28. 3. - 4. 4. a 8. 8. - 9. 8. 2006 (upravená):
Úterý 28. 3.
Došlo ke zvýšení hladiny Moravské Sázavy, které bylo způsobeno rychlým táním sněhu a dešťovými srážkami, které začaly nepřetržitě padat od 11:00. Stav Moravská Sázavy nedosahuje hranice I. stupně povodňové aktivity. Po obci se objevují zatopené příkopy a propustky, z kterých není zabezpečen odtok do kanalizace (především u č. p. 138 a 18). Teplota vzduchu ve 12:00 činila + 6 °C.
Středa 29. 3.
Došlo k markantnímu vzestupu hladiny na Moravské Sázavě. V korytě teče kalná voda. V 8:00 byly zjištěny zatopené pozemky u č. p. 138 a u č. p. 18. Dále byl ohlášen zatopený sklep v MŠ Albrechtice. Voláno veliteli SDH Albrechtice k zjednání nápravy. Došlo k vyčištění veškerých kanalizačních vpustí, aby mohla povrchová voda rovnoměrně odtékat. Od ranních hodin vytrvale prší. Teplota vzduchu ve 12:00 hodin + 6 °C. Obhlídku obce provádí pan Chládek. U domu s č. p. 33 teče po komunikaci voda z důvodu neexistence příkopu, který by vodu odvedl. Z lesů nad obcí proudí na intravilánu obce voda. U č. p. 31 se voda valí přes pozemky z lesů na komunikaci. V 17:00 dosahuje Moravská Sázava hladiny 50 cm.
Čtvrtek 30. 3.
Teplota vzduchu v 8:00 +1,6 °C, neprší, zataženo. Došlo ke vzestupu hladiny Moravská Sázavy na 60 cm. Srážková a odtávající voda rovnoměrně odtéká kanalizačními vpustmi. Stabilizovaný stav. Teplota vzduchu v 10:00 +6 °C.
Pátek 31. 1.
Hladina vody na Moravská Sázavě mírně stoupla po nočních srážkách. Byl vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity. V 8:00 dosahovala hladina na Moravská Sázavě hodnoty 65 cm. Odtokové podmínky z obecních pozemků jsou stabilizovány. Ve 14:15 zasáhla obec bouřka se silným větrem a deštěm, v rámci kterého došlo k navýšení hladiny Moravská Sázavy. V 15:00 byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Dešťová vpusť u bývalé základní školy nestačí odvádět povrchovou vodu, následkem čehož došlo k vylití vody na přilehlou komunikaci a následně k toku srážkových vod k Agrotechně, u které se vlévá do příkopu a Moravské Sázavy. Voda zůstává v korytě a nikde nevybřežuje.
Sobota 1. 4.
Setrvalý stav, hladina vody na hranici III. stupně povodňové aktivity. Moravská Sázava nikde nevybřežuje. Dešťová vpusť u bývalé základní školy stále nepobírá srážkovou vodu. Teplota vzduchu ve 12:00 + 11 °C, dešťové přeháňky. Tání z okolních kopců přetrvává. Stále trvá III. stupeň povodňové aktivity. V 10:00 dosáhla Moravská Sázava hladiny 100 cm.
Neděle 2. 4.
Setrvalý stav. Stále trvá III. stupeň povodňové aktivity, ale dochází spíše k poklesu hladiny. Teplota vzduchu ve 12:00 +13 °C, slunečno. V 10:00 odvolán III. stupeň povodňové aktivity.
Pondělí 3. 4.
Teplota vzduchu v 8:00 +3 °C. Hladina Moravská Sázavy spíše klesá. Odvolán III. stupeň povodňová aktivity, II. stupeň povodňové aktivity zůstává vyhlášený. V 8:00 činila hladina Moravské Sázavy 90 cm. Teplota vzduchu v 12:00 +11°C, beze srážek. Od 12:30 přeháňka s kroupami.
Úterý 4. 4.
V 8:00 Teplota vzduchu +1,9 °C. Hladina vody v Moravská Sázavě na hodnotě 85 cm. V 10:00 výrazný pokles hladiny na Moravská Sázavě. Odvolán II. stupeň povodňová aktivity.
Úterý 8. 8.
Po několikadenních srážkách stoupla hladina Moravská Sázavy na 60 cm. V 10:00 byl vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity. Teplota vzduchu činila +13 °C, vytrvalý déšť. Ve 14:00 srážky ustávají, ale hladina Moravská Sázavy zůstává v setrvalém stavu.
Středa 9. 8.
V 7:00 zaznamenán pokles hladiny Moravská Sázavy. Již neprší. Odvolán I. stupeň povodňové aktivity. Teplota vzduchu +11 °C."