Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Na vodních tocích na území města a na vodních tocích nad městem se nenachází žádná vodní díla, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň většího rozsahu a způsobit ohrožení města Bohušovice nad Ohří.
Průběh povodně však může ovlivnit vodní dílo Nechranice. Jedná se o významnou vodní nádrž, která se využívá k účelům: zajištění MZP, nadlepšování pro odběry, protipovodňová ochrana, výroba elektrické energie, likvidace následků havárií, ovlivňování zimního průtokového režimu, vodní sporty, sportovní rybolov a rekreace. Nechranice se nachází na vodním toku Ohře a vlastníkem nádrže je Povodí Ohře, státní podnik.
Katastrální výměra: 1 185,3 ha
Kóta koruny hráze: 274,5 m n. m.
Objem: 272 400 tis. m3
Zatopená plocha: 1 338 ha
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat města na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.