Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce lze v současnosti předpokládat potenciální možnost výskytu všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, nicméně riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je obec ohrožována soustředěným povrchovým odtokem.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Býkovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Obec Býkovice byla postižena povodní 12. 7. 1921 odpoledne v části obce zvaná Žleb. Po neobyčejném suchu přišla ještě větší pohroma. Rozzuřila se bouře s průtrží mračen, která způsobila povodně. V Býkovicích se rozvodnil potok, který zaplavil louky u mlýna, v zahradách stoupla voda až po koruny stromů, okny natekla do domů. Byly poškozeny objekty č. p.: 50, 21, 53 a 52. Také došlo k úhynu domácích zvířat.
V této souvislosti by bylo vhodné upozornit na skutečnost, že kolem povodí potoku Býkovka, který způsobil popisované povodně z roku 1921, dochází vlivem sucha a šíření kůrovce resp. lýkožrouta smrkového k úhynu smrkových lesů. Proto se dá očekávat, že v případě opětovných prudkých dešťových srážek se může tato situace opakovat vzhledem ke snížené absorpci srážek v této lokalitě.
Další povodně nastaly v roce 2008, které způsobily dlouhotrvající deště nad územím obce Býkovice. V důsledku dešťů došlo k rozvodnění vodního toku Býkovka a jeho následnému vylití z koryta a následnému zasažení obecního i soukromého majetku na území obce.