Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Na území města se nachází čtyři vodní díla, jejichž havárie by byla schopna výrazně, nicméně potenciální nebezpečí bezprostředního ohrožení obyvatelstva při takovéto události je malé. Větší potenciální nebezpečí představují vodní díla Přehrada Hvězda a Pilský rybník, které se nachází mimo území města Borohrádek.
- Rybník Pilský se nenachází na území města Borohrádek, svou polohou a konstrukcí je však pro město potenciálním zdrojem povodňového nebezpečí, což dokladuje povodňová historie z roku 1958, kdy došlo k protržení hráze.
- Rybník Havlík a Fabián - tyto rybníky se nacházejí nad průmyslovou zónou, kterou mohou v případě přelévání vody přes korunu hráze ohrožovat. Další ohrožení hrozí budovám dále po Havlickém potoce.
- Retenční nádrž náhonu pro MVE - při správné regulaci výšky vodní hladiny, včetně udržení optimálního nátoku náhonu nehrozí záplavové nebezpečí. V extrémním případě je však nutné počítat s eventualitou, že odtok z tohoto zařízení nepojme nátok (v případě selhání regulace, ev. jejího znemožnění) a potom je ohrožení lokality „Zámlýní" reálné.
- objem stálého nadržení 1,56 mil. m3
- zásobní prostor 0,19 mil. m3
- ovladatelný ochranný prostor 1,752 mil. m3
- neovladatelný ochranný prostor 2,06 mil. m3
- celkový objem při maximální hladině 5,562 mil. m3
- celkový objem po bezpečnostní přeliv 3,502 mil. m3
- typ hráze - zemní sypaná
Možné příčiny poruch a vzniku zvláštní povodně:
- narušení vzdouvacího prvku VD - eroze hráze při přelití, vnitřní eroze, porucha stability
- poruchy hradicích konstrukcí - dlužové stěny požeráku, uzávěrů spodní výpusti
- nouzové snižování hladiny
V posledních dvou uvedených případech nedojde ke vzniku zvláštní povodně, neboť hodnota odtoku je menší než hodnota neškodného odtoku (větší než 4,5 m3 / s). Při běžné destrukci hrázového tělesa, tj. při vnitřní erozi hráze při normální hladině, dojde k transformaci povodňové vlny ještě před tím, než dorazí do správního území. Při nejnepříznivější variantě - povrchové erozi hráze při PV 1000 dle materiálu „Vymezení rozsahu území ohroženého zvláštní povodní pod VD Hvězda", Povodí Labe státní podnik, prosinec 2006, lze očekávat povodňovou vlnu s následujícími parametry.
Parametry povodňové vlny v případě havárie VD Hvězda
Lokalita | Výška hladiny [m] | Průtok [m3/s] | Čas nástupu vlny [hod] | Čas dosažení kulminace [hod] |
Borohrádek | 5,3 | 374 | 24,5 | 28 |
Kontaktní údaje na správce vodních děl jsou uvedeny v kapitole Důležité kontakty.
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.