Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Bořitov byla postižena povodněmi opakovaně a to dne 6. 7. 1969, 29. 6. 1990, 14.–15. 7. 2009, 28. 5. 2016 a 5. 6. 2018. Tyto povodně byly způsobeny přívalovými dešti a následnými splachy vody s materiálem z polí a svahů a rozvodněním místních vodních toků.
První povodeň postihla obec 6. července 1969, do Bořitova tehdy přišly silné přívalové deště, které zapříčinily protržení poldru, voda z něj pak zaplavila celkem 50 rodinných domů.
Druhá povodeň postihla obec Bořitov dne 29. června 1990, kdy vlivem přívalových dešťů došlo k rozvodnění Lysického potoka a vybřežená voda následně zaplavila několik nemovitostí. Odhadované školy byly vyčísleny na zhruba 300 tis. Kč.
Třetí povodeň postihla obec Bořitov ve dnech 14.–15. července 2009, kdy opět vlivem přívalových dešťů došlo k zaplavení několika rodinných domů a ucpání zatrubněného bezejmenného vodního toku a následnému poškození komunikace (ul. Příční). Škoda na soukromém majetku byla cca 20 tis. Kč, na obecním majetku cca 1 mil. Kč.
Další povodeň postihla obec dne 28. května 2016. Přívalové deště zaplavily několik rodinných domů a splach z polí naplavil bahno a kamenní do ulice Chlumská a nám. U Václava. Odhadované školy byly vyčísleny na zhruba 500 tis. Kč.
Zatím poslední povodeň postihla obec dne 5. června 2018. Přívalový déšť způsobil záplavy v několika ulicích a splach z polí způsobil škody na třech objektech. Odhadované školy byly vyčísleny na zhruba 200 tis. Kč
Lokality vzniku přívalových povodní i jejich trasy na území obce Bořitov jsou popsány v kapitole Odtokové poměry, části "Přívalová povodeň".
Historické povodně
Povodeň 6. července 1969 (výtah ze záznamu v kronice obce Bořitov a záznamu o zásahu SDH Bořitov).
V odpoledních hodinách asi v 19:30 došlo po přívalovém dešti k protržení násypné hráze poldru v části Zlámanina. Následovala katastrofální povodeň v obci, zaplavena byla především náves (dnešní ulice Pod Kostelem, Rolínkova, okolí obecního úřadu a přilehlé ulice). Nejvíce poškozeni byli občané, kteří měli své domy v okolí budovy Místního národního výboru a pod školou. Zaplaveno bylo cca 50 domů.
Příval vody nesoucí s sebou spousty bahna a odpadků ze Zlámaniny bral betonové dlaždice vážící přes 50 kg, zatopil množství studní a snad zázrakem nebylo lidských obětí. Chodbou budovy Místního národního výboru proudila voda ve výšce asi 40 cm.
Po asi hodinovém přívalu občané začali zjišťovat škody. Nejmarkantněji se povodeň projevila až druhý den ráno, když voda opadla a objevily se předměty, které proud ze Zlámaninského nevinného potůčku přinesl. K lípě doplaval lis na slámu a betonové skruže, kterými přes část obce potok protéká.
Při této katastrofě velmi pomohli občanům členové tehdejší požární ochrany, vyčerpávali vodu ze zatopených studní a sklepů a čistili proudy vody nánosy bahna na místních komunikacích. Údaje o výši škod se nedochovaly, ale dle přiložené fotodokumentace byly nemalé a jednalo se pravděpodobně o nejhorší povodeň v novodobé historii obce.
Povodeň 29. června 1990 (ze Záznam o povodni v Obecní kronice)
Asi v 15:00 přišla od západu silná bouřka. V Bořitově sice "pouze" silně pršelo, ale přívalový déšť v Lysicích, Býkovicích, Perné a na Chlumech rozvodnil Lysický potok. Voda se valila plným korytem, u Hlavičkových výše hladiny dosáhla až stropu mostu. U Stejskalových Pod Kostelem se voda valila i přes most, zaplavila zahrady pod školou a protékala rodinnými domy Sýsových, Horákových, Stejskalových, Vítámvásových a zaplavila i sklepy. V horní části obce byly zaplaveny zahrádky u bytovek zemědělského družstva v ulici Družstevní. Odhadované škody na majetku (převážně soukromého) činily cca 300 tis. Kč.
Povodeň ze 14. na 15. července 2009 (ze Záznam o povodni v Obecní kronice a Záznamu o zásahu hasičů obce Bořitov)
Ve večerních hodinách 14. a 15. července byla obec zasažena přívalovými dešti. Zatopeny byly rodinné domy Burgrových, Kizelových, Gottwaldových, Nečasových, Škvařilových, Moravcových, Němcových a Ostrých. Vlivem přívalového deště došlo k ucpání zatrubnění bezejmenného potoka a následnému zvednutí asfaltového povrchu a vytrhání potrubí v délce cca 60 m na komunikaci v ulici Příční. Hasiči čerpali vodu ze sklepů a garáží, odklízeli naplaveniny na Náměstí U Václava a vyjížděli k zaplaveným domům Příční 101, Krajní 362 a Loužky 355. Škoda na soukromém majetku byla cca 20 tis. Kč, na obecním majetku cca 1 mil. Kč.
Povodeň 28. května 2016 (ze Záznam o povodni v Obecní kronice)
V odpoledních hodinách došlo vlivem přívalových dešťů k zaplavení rodinných domů Bosákových, Štěpánových, Machorkových, Krečmerových v ulici Trávníky, rodiny Šejnohových v ulici Polní a Boudníkových v ulici Pod Chocholí. Nánosy bahna a kamení byly naplaveny na Náměstí U Václava a v ulici Chlumská. Poškozena byla pěší komunikace k fotbalovému hřišti. Škoda na soukromém a obecním majetku dosáhla výše cca 500 tis. Kč.
Povodeň 5. června 2018 (ze Záznam o povodni v Obecní kronice)
V odpoledních hodinách přívalový déšť způsobil náhlé záplav v ulici Trávníky, Sokolská a Zahradní. Nánosy bahna ze sousedního pole vnikl do domu Krečmerových a dalších asi 3 domů. Zaplaveny byly zahrádky u rodinných domů. Škody na soukromém a obecním majetku dosáhly cca 200 tis. Kč.