Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Za poslední roky bylo území obce Dobřív zasaženo povodněmi hned několikrát. Zmínit lze povodně z let 2002, 2006, 2010 a 2013.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Dobřív jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Nejvýznamnější historická povodeň
Nejznámější historickou povodní na území Plzeňského kraje, v povodí Střely, Klabavy a drobných vodotečí v úseku Berounky pod Plzní, byla přírodní katastrofa z května 1872. Její příčinou byly průtrže mračen, které zasáhly území o ploše několik tisíc km2, což je u těchto typů povodní zcela výjimečné. Jelikož v této době neexistovala měřící síť, není možno stanovit ani srážkové úhrny ani průtoky na jednotlivých tocích. Z historických pramenů však vyplývá, že v obci Mladotice (mezi Kralovicemi a Manětínem) spadlo během jedné hodiny asi 240 mm srážek. S ohledem na trvání, které se odhaduje 4–6 hod, byla intenzita bouřkového přívalu téměř nepředstavitelná. Odtoková odezva v postiženém území měla charakter živelné pohromy. Podrobnosti o povodni ale nejsou známy.
Povodeň v srpnu 2002
V srpnu 2002 byly vytrvalé a silné srážky příčinou jedněch z nejničivějších povodní na mnoha místech republiky. Zasáhly také téměř celé povodí Berounky. Výrazně byl překročen 3.SPA i průtok Q100 na řece Klabavě. Hlásný profil Hrádek zaznamenal vodní stav 300 cm, což bylo překročení 3.SPA o 110 cm. Na Nové Huti byl zaznamenán průtok 266 m3/s, přičemž průměrný průtok se pohybuje okolo hodnoty 2,15 m3/s a Q100 je stanoveno na 248 m3/s.
Povodeň v květnu 2006
V květnu 2006 vlivem vydatných srážek a snížené absorpční schopnosti půdy postihly republiku další povodně. V oblasti povodí Berounky byly nejvíce zasaženy povodí Klabavy. Pramenná oblast Klabavy i jejich přítoků se nachází na západním úbočí Brd, které v tomto případě představovalo návětrnou stranu. Došlo zde k silnému orografickému zesílení srážek, přičemž jejich celkové úhrny dosahovaly v maximech 50-80 mm / 6 hodin. V reakci na to došlo v prakticky celém povodí Klabavy k extrémně rychlému vzestupu hladin a průtoků. Kulminační průtoky odpovídaly na horním toku průtokům s četností opakování 50 let. Významné škody vznikly prakticky ve všech obcích a městech, kterými tok Klabavy protéká. Došlo k četnému zatopení obytných domů, rekreačních chat i areálů podnikatelských subjektů.
Povodeň v srpnu 2010
Povodně z přívalových srážek byly v posledních letech plošně zaznamenány především v srpnu 2010, kdy se vyskytovaly téměř na celém dílčím povodí Berounky denní srážkové úhrny až 60 mm. Tyto srážky místy způsobily výrazné vzestupy hladiny na horním toku Klabavy. Kulminační průtoky ale nepřesáhly Q5.
Povodeň v květnu 2013
Vydatné srážky v květnu 2013 v již nasyceném povodí Berounky způsobily vzestup hladiny Klabavy až na 3.SPA. Klabava na hlásném profilu Nová Huť kulminovala při 140 m3/s (Q10-20).
Na hlásném profilu Hrádek byl překročen 3. SPA dne 2.6.2013 při vodním stavu 230 cm.
Na hlásném profilu Hrádek byl naměřen dne 10.6.2013 téměř 3. SPA při vodním stavu 180 cm.
Povodeň v květnu 2014
Na Klabavě na hlásném profilu Hrádek byl překročen 2. SPA dne 28.5.2014 při vodním stavu 183 cm.
Povodeň v květnu 2018
Na Klabavě na hlásném profilu Hrádek byl překročen 2. SPA dne 24.5.2018. Vodní stav dosáhl 152 cm.
Povodeň v červenci 2021
"Dne 8.7. v 18:21 hod. byl naší jednotce vyhlášen poplach na Technickou pomoc - odstranění nebezpečných stavů. Jednalo se o vodní lagunu, která se vytvořila po silném dešti v naší obci na návsi. Členové nasadili na čerpání kalové a plovoucí čerpadlo, pomohli odčerpat vodu u přilehlého domku. Po ukončení téhle události, jsme byli požádáni starostou obce o čerpání sklepů 2 domků u fotbalového hřiště. Pár členů mezi tím připravili další pytle s pískem, pro případ dalšího deště. Poté jsme se vrátili zpět na základnu, kde jsme do ranních hodin drželi pohotovost. Ve 4 hodiny ráno jsme na žádost pana starosty vyjeli na monitoring vodních toků, a objeli jsme všechny lávky jestli nedošlo k poškození." (SDH Dobřív, 9.7.2021)
Povodeň v červnu 2022
Extrémní srážky se vyskytly v noci na 28.6. na jihozápadě Čech. Hodinové úhrny srážek se na Rokycansku blížily i 100 mm, na Strakonicku kolem 80 mm/3 hod. Po těchto srážkách došlo k překročení 2. SPA na Klabavě v Nové Huti (Q<2), Úslavě v Koterově (Q<<2) a Holoubkovském potoce v Rokycanech. Na jihu Čech vydatně pršelo i během noci na 29.6. Půda zde již byla velmi nasycená a po dalších srážkách v noci na 30.6. znovu vystoupala řada toků nejen na jihu Čech nad SPA.
Na srážkoměrné stanici Dobřív byl dne 27.6. naměřen 24 hodinový úhrn srážek na hodnotu 87,5 mm.
Na hlásném profilu Hrádek na Klabavě byl dne 28.6. v čase 0:20-0:30 naměřen kulminační průtok na vodní stav 140 cm a průtok 21,7 m3/s (2. SPA hlásného profilu je na vodní stav 150 cm). Během 20 minut došlo na hlásném profilu ke zvýšení vodního stavu o 60 centimetrů.
"Včera v nočních hodinách naši obec postihla silná bouřka doprovázena silným větrem, přívalovým deštěm a kroupami. Už ve 23 hod. byl naší jednotce vyhlášen poplach na technickou pomoc čerpání vody. Celkem naše jednotka až do dnešního pozdního odpoledne zasahovala u 12 mimořádných událostí. Jednalo se převážně o zatopené sklepy, garáže a odstranění stromů. Zasahovali jsme jak v naší obci, tak i na Janově, Hrádku a v Rokycanech." (SDH Dobřív, 28.6.2022)
Povodeň na území České republiky v červnu 2022
Povodeň v srpnu 2022
V reakci na významné srážky na celém území od 19. do 23. srpna stoupaly toky v první vlně v noci na 20. srpna, zejména v povodí Vltavy. 20. srpna a v noci na 21. srpna vystoupala hladina Klabavy v profilech Hrádek a Nová Huť na 3. SPA při Q5, respektive Q<2, v profilu Rokycany-Na Pátku překročila Klabava 2. SPA a na 2. SPA se dostal také Holoubkovský potok v povodí klabavy v profilu Rokycany-Dvořákova.
Včera po 22 hodině začala naše jednotka zasahovat kvůli vydatnému dešti. Jednalo se o technické pomoci jako čerpání vody, odstraňování nebezpečných stavů, kolegům z SDH Hrádek jsme byli pomoct postavit nornou stěnu. V noci naše jednotka zasahovala na Pavlovsku, kde se jednalo o zatopněý sklep, který jsme vyčerpali, druhá událost byla bahno z pole ohrožující rodinný dům. Firma A-Moto umožnila naplnit další pytle s pískem. Bagrem se čistila propust u Pavlovska. (SDH Dobřív, 20.8.2022)
"Dne 26.8. vyjížděla naše jednotka kvůli silnému dešti na celkem 8 událostí. Jednalo se o čerpání vody, odstranění nebezpečných stavů v naší obci, na Pavlovsku a Janově." (SDH Dobřív, 28.8.2022)
Povodeň v dubnu 2023
Na srážkoměrné stanici Strašice byl dne 14.4. naměřen 24 hodinový úhrn srážek na hodnotu 26,1 mm a dne 15.4. na hodnotu 14,5 mm. Na Klabavě na hlásném profilu Hrádek byl přesažen 1. SPA, kulminační průtok byl naměřen dne 15.4. na vodní stav 142 cm a průtok 23 m3/s.
Povodeň v dubnu 2023 - Záznam hlásného profilu Hrádek (Klabava)
Povodeň v dubnu 2023 - Záznam hlásného profilu Strašice (Klabava)
Povodeň v dubnu 2023 - Záznam srážkoměrné stanice Strašice