Povodňový plán obce Dětmarovice



Charakteristika zájmového území

Obec Dětmarovice se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Ostravské aglomerace, 9 km severozápadně od okresního města Karviná. Obec hraničí s městy Karviná a Orlová, obcemi Dolní Lutyně, Doubrava a Petrovice u Karviné, na severu pak s Polskem. Správní území obce tvoří 2 katastrální území – Dětmarovice a Koukolná. Další místní části nesou názvy Olmovec, Zálesí a Glembovec. Katastr obce je vklíněn do zářezu zvlněné pahorkatiny, jíž si prodrala cestu řeka Olše.  Na jejím dolním toku se vytvořila poměrně široká údolní niva.

Severní část obce je průmyslová, tvořena především největším závodem na katastru obce – tepelnou Elektrárnou Dětmarovice, která je součástí akciové společnosti ČEZ. Kromě elektrárny jsou soustředěny v této části obce i další průmyslové podniky a větší i menší podnikatelské subjekty. Výhodou umístění je mimo jiné také skutečnost, že tady prochází významná železniční trať Bohumín – Žilina s odbočkou do Petrovic u Karviné a dále do Polska.

Jižní polovina správního území je charakteristická roztroušenou zástavbou slezského typu s množstvím malých ploch zemědělské půdy a spoustou zeleně. Takový charakter území je v Koukolné a okrajových částech obce na Glembovci, Zálesí a Olmovci. V těchto místech převládají starší domky, ale staví se i nové a v posledních letech i zde se začíná objevovat souvislejší zástavba.

K 1. 1. 2021 bylo v obci evidováno 4 307 obyvatel a velikost obce činí 1 376 ha.

Katastrální území obce Dětmarovice

Katastrální území obce Dětmarovice

Digitální model reliéfu obce Dětmarovice

Digitální model reliéfu obce Dětmarovice

Sklonitostní poměry na území obce Dětmarovice

Sklonitostní poměry na území obce Dětmarovice

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území do provincie Západní Karpaty, soustavy Vněkarparské sníženiny, podsoustavy Severní Vněkarpatské sníženiny, celku Ostravská pánev, k. ú. Dětmarovice dále do podcelku Ostravské plošiny a okrsku Orlovská plošina, zatímco k. ú. Koukolná a oblast podél řeky Olše náleží do podcelku Ostravské roviny a okrsku Ostravské nivy.

Okrsek Orlovská plošina je plochá pahorkatina s rozlohou 135,97 km2. Je tvořena různě mocným souvrstvím kvartérních glacigenních štěrků, písků a hlín v nadloží uhlonosného karbonu, překrytým vrstvou sprašových hlín. Jedná se o akumulační plošinu glacigenního a eolického původu rozčleněnou procesy periglaciální a humidní destrukce. Nachází se zde zbytky akumulačních plošin a valů náporové morény, asymetrická údolí, sesuvy a strže.

Okrsek Ostravské nivy jsou náplavové roviny kolem řek Odry, Ostravice, Vrbičky a Olše s rozlohou 144,86 km2. Jsou tvořeny spodním štěrkopísčitým souvrstvím a svrchním holocenním souvrstvím písčitých hlín a hlinitých písků. Nachází se zde četné rybníky a antropogenní tvary (poklesové sníženiny, těžební a průmyslové haldy, zástavba).

Území obce se nachází v nadmořských výškách 214 – 234 m a nejvyššími body jsou Wilczkův kopec (266 m n. m.) a Něbrojův kopec (250 m n. m.).

Z geologického hlediska je západní část území tvořena především sprašovou hlínou, místy doplněnou písčito-hlinitým až hlinito-písčitým sedimentem. Území podél vodních toků je tvořeno hlínou, písky a štěrky. Celá východní část území se nachází v údolní nivě řeky Olše a je tím pádem také tvořena hlínou, písky a štěrky.


Struktura půdního fondu

V západní části území obce Dětmarovice jednoznačně dominuje půdní typ luvizem oglejená. Místy se vyskytuje také kambizem luvická oglejená nebo kambizem psefitická. Vodní toky kopíruje půdní typ fluvizem glejová. Ve východní části území se nachází výhradně půdní typ fluvizem a jeho subtypy (modální, oglejená, glejová).

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 1 376 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se na území obce vyskytují.

Využití pozemků v obci Dětmarovice (dle ČSÚ k 1. 1. 2021)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 649 ha 47,2 %
Chmelnice 0 ha 0,0 %
Vinice 0 ha 0,0 %
Zahrady 117 ha 8,5 %
Sady 3 ha 0,2 %
Trvalé travní porosty 84 ha 6,1 %
Lesní půda 115 ha 8,4 %
Vodní plochy 70 ha 5,1 %
Zastavěné plochy 69 ha 5,0 %
Ostatní plochy 269 ha 19,6 %
Celková výměra k.ú. 1 376 ha 100,0 %


Klimatické charakteristiky

Na území obce Dětmarovice je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 - 10 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 701 - 800 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá území obce do mírně teplé klimatické oblasti MT10.

Lokalita se tak vyznačuje dlouhým, teplým a mírně suchým létem, krátkým přechodným obdobím s mírně teplým jarem a mírně teplým podzimem, krátkou, mírně teplou a velmi suchou zimou s krátkým trváním sněhové pokrývky. Následující tabulka charakterizuje klima v dané lokalitě.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT10

Charakteristika MT10
Počet letních dnů 40 - 50
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 17 - 18
Průměrná teplota v dubnu [°C] 7 - 8
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 8
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 100 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 400 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 200 - 250
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 50 - 60
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50