Povodňový plán obce Držovice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V posledních letech byly významné povodně na území obce Držovice zaznamenány v letech 2005 a 2007. V roce 2005 se jednalo o jarní povodně, kdy v důsledku tání sněhu byly zvýšeny hladiny vodních toků. Došlo tak k zaplavení obytných budov, zejména sklepů. V roce 2007 se jednalo o povodně z přívalových srážek, které zanesly nemovitosti splavenou zeminou z polí.  
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Držovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodně v roce 2005

Písemná stížnost - Povodeň Držovice ze dne 25. 3. 2005 (zkráceno) - Tomáš Váňa (Občanské sdružení Držovice) adresuje starostovi města Prostějov:

"Vážený pane starosto,
podávám tímto za občany Držovic jako jejich zástupce stížnost na celkovou organizaci organizování celkového zásahu v katastru Držovice na Moravě v prostoru říčky Romže, a to od hranice katastru se Smržicemi až po ulici Olomoucká v Držovicích.
Již 17. 3. 2005 byla veřejnost informována celorepublikově ve sdělovacích prostředcích o možnosti záplav, a to v podhorských oblastech. Město nezkontrolovalo stav zátopové oblasti v Držovicích ani se nezaobíralo příčinami důvodů proč dochází k pravidelným zátopám v této lokalitě. Úpravy, které provedlo povodí Moravy před několika roky, byly alibistické a nebyly k ničemu. Přitom občanské sdružení Držovice na tento problém, a nejenom sdružení, ale-i občané upozorňovali, a to několikrát. Vraťme se ale k celkové organizaci zásahu při povodni v Držovicích. I když povodňová komise zasedala již v noci ze 17. 3. 2005 na 18. 3. 2005 a městská policie provedla kontrolu stavu toku na říčce Romži zhruba kolem 3:30 hodiny, kdy hladina řeky prudce stoupala, nebyli občané v ranních hodinách v pátek 18. 3. 2005 informováni o vyhlášení III. stupně povodňové aktivity na Romži. Zde chci upozornit na nedbalost města na havarijní stav obecního rozhlasu, kdy občané nebyli informováni o hrozící katastrofě a kde mohlo dojít ke ztrátám na životech.
Chci opět upozornit na stížnosti Občanského sdružení Držovice na katastrofální stav obecního rozhlasu v místní části Držovice. V dopoledních hodinách je pomalu zaplavovaná lokalita mezi městskou částí a říčkou Romží a to přes pole, kde břeh není vyrovnán a sníženým terénem břehu, cesty na obecním pozemku - polní cestě. Zaplavuje pole až po Olomouckou ulici. Zde dochází nejprve k zatopení skladových prostor firmy. V 11:00 hodin dorazil 156. záchranný prapor, který až na výjimky stál a čekal. V tuto dobu ještě pořád nikdo nevyhlásil stav povodňové aktivity III. stupně v okrajové části Držovice. V tu dobu již obětavě pracují hasičské sbory a to nejen profesionální, ale-i dobrovolní hasiči z okolí, ale-i z Držovic. V tuto dobu někdo dal příkaz k zavezení prohlubně v poli proti proudu říčky hnojem. Po 12:00 hodině začala městská policie uzavírat Olomouckou ulici a zase nebyli občané Držovic informováni o bezdůvodném uzavření celé této komunikace, ač byl průjezd obcí bočními ulicemi možný bez ohrožení zasahujících hasičů a jejich techniky. Tím byl zamezen průjezd místním občanům, invalidním důchodcům a osobám, které jsou odkázány na svoje osobní vozidlo, tak občanům, kteří si dováželi svoje čerpadla k vyčerpání vody ve svých sklepech domů. Speciálně občané poukazovali na jednání příslušníků Městské policie, kteří působili na kruhovém objezdu na Olomoucké ulici, kteří zde byli po 14:00 hodině až do večera. Jeden z těchto policistů zvláště vynikal neprofesionalitou vůči starším lidem a agresivním chováním. Z čehož mám z 15:30 hodin svoji zkušenost. Jako těžce zdravotně postižený občan, chodící o berlích jsem měl jít zhruba 1,5 km pěšky. Toto gradovalo asi v 17:30 hod. sražením místního občana na zem městským policistou. Dále jak je možné, že do uzavřeného prostoru jsou vpouštěna osobní vozidla? Pokud pomineme vozidlo zastupitelstva. Jak je možné, že v tomto uzavřeném prostoru jezdí automobily s obrovským výkonem motoru a tito exhibicionisté předvádí své kousky mistrů. O silných motocyklech ani nemluvě, jaký je to profesionální přístup! Zde opět poukazuji na zmatečně neprofesionální jednání ze strany města a městské policie. A jak je důležité informování občanů a funkční obecní rozhlas v místní části Držovic. Po zavezení prohlubně hnojem proti toku říčky Romže se samozřejmě začal vylévat druhý břeh a přes přítok Českého potoka zatopil pozemky a sklepy na straně od Romže po Držovický kopec. Samozřejmě museli být přesunuti obětaví hasiči na nové postavení, a zbytečně došlo k dalším škodám na majetku. Hasiči odčerpávali vodu až do neděle 20. 3. 2005. Chci zde opět upozornit na vodní tok Českého potoka, který po úpravách v 60. letech minulého století vykazuje snížený břeh odkud voda zaplavuje druhou dotčenou oblast."

Zásahy 2005 (JSDH Vrahovice)
"Celkem jednotka v roce 2005 zasahovala u 36 událostí.
Naši zásahovou činnost v roce 2005 poznamenaly hlavně povodně v březnu, kdy jsme během 4 dnů zaznamenali 22 zásahů ve Vrahovicích, Držovicích a Čechovicích.
Náročný víkend pro nás začal ve čtvrtek 17. března čerpáním vody po tání sněhu v Čechovicích. Přes noc na horách začal rychle tát sníh a tak v pátek ráno byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity na Romži a později i na Hloučele. Od pátečního dopoledne jsme zasahovali souběžně 2 družstva. Prováděli jsme pytlování pytlů s pískem, čerpání vody ze sklepů a uvolňování naplavenin z mostních pilířů mostů. V noci na sobotu, kdy se zdálo, že se situace uklidnila, jsme zasahovali při čerpání vody v Držovicích a při budování ochrany ve Vrahovicích."

Povodně v roce 2007
V nedávné historii byla obec Držovice naposledy zasažena povodněmi v roce 2007. K povodni došlo v důsledku lokálního přívalového deště, který způsobil splachy z okolních svahů. Proud vody napáchal škody především na nezpevněných komunikacích, kde odnesl svrchní vrstvu hlíny, která následně způsobila poškození obecních komunikací a nemovitostí občanů. Zaplaveny byly především sklepní prostory, přízemí obytných budov, zahrady a kůlny.