Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byla obec Dubnice několikrát zasažena povodněmi - v roce 2010, 2012, 2013 a 2017. K povodním došlo v důsledku lokálního přívalového deště, který naplnil a později přeplnil koryto Dubnického potoka. Rozlití vodního toku napáchalo škody na nezpevněných komunikacích, zatopených sklepech a domech i na soukromých pozemcích.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Dubnice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodně v roce 2010, 2012, 2013 a 2017
Povodně způsobil lokální přívalový déšť, který přeplnil Dubnický potok. Voda se rozlila do zahrad, sklepů, domů a poničila nezpevněné komunikace.
Jindy poklidný Dubnický potok protékající napříč celou obcí se během povodní v roce 2010 změnil v dravou řeku. Na celé řadě míst vystoupil ze svého koryta a rozlil se do okolí. Několik domů stojících v blízkosti potoka bylo zatopeno. Voda s nánosy bahna poničila domy, zahrady i zahrádkářskou kolonii.
Povodně v roce 2010 nás upozornily na nedostatky v údržbě Dubnického potoka a absenci protipovodňových opatření. Obec v roce 2012 na vlastní náklady přestavěla mostek, který neumožňoval dostatečný průtok vody, která přišla v roce 2010. V současné době jednáme se správci Dubnického potoka – Lesy ČR s. p. o potřebných úpravách, které by do budoucna ochránily místní občany a jejich majetek před velkou vodou. (zdroj: Liberecký kraj - 2015: Pět let od ničivé povodně, Jarmila Čmugrová, starostka)