Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Hněvošice je obklopena ze severozápadní strany a jihovýchodní strany pozemky, které se svažují směrem do vesnice. Z tohoto důvodu dochází především při přívalových srážkách, kdy naprší během krátké doby (cca 30 min) velké množství srážek (cca 30 mm/m2 a více) k pravidelnému zaplavení místních komunikací, zahrad a sklepů rodinných domů. Významné škody jsou způsobeny přímo na rodinných domech a obecních budovách v postižených oblastech. Rovněž dochází k velkému poškození obecních komunikací a chodníků. I přes to, že obec neustále pracuje na zmírňování následků přívalových srážek spolu se zemědělci hospodařícími na pozemcích v obci, k těmto jevům dochází pravidelně každý rok. Nejhorší situace byla v roce 2016, kdy došlo k zaplavení vesnice 5x.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Hněvošice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodeň v roce 2016
Nejvíce zasaženou obcí na Opavsku byly Hněvošice, kde se částí silnice Opavská valilo až půl metru vody a bahna z okolních polí.
„Lokální bouřka trvala asi půl hodiny. Průtrž strhla ornici z pole a voda s blátem následně zaplavily místní komunikaci," vysvětlil starosta Hněvošic Josef Kremser. Kromě místního sboru dobrovolných hasičů zasahovaly v obci ještě jednotky z Bolatic, Kobeřic, Malých Hoštic a Opavy.
Následky lokálních povodní se odklízely přibližně do jedné hodiny ranní, také za pomoci zemědělské techniky. „Probíhalo odčerpávání vody, aby mohla být zatopená silnice znovu zprovozněna. Odklízecí práce probíhaly také na bočních ulicích Severní a Jižní i na zahradách zdejších rodinných domů," pokračoval.
Podobnou spoušť v Hněvošicích už dlouho nepamatuji. „Pole je od naší obce docela daleko, ještě nikdy se nestalo, že by přívalové srážky měly takové následky. Za tu krátkou chvíli napršelo pětadvacet milimetrů vody na metr krychlový. Místní pamětníci hovoří o čtyřicetileté průtrži mračen," doplnil Josef Kremser a dodal, že v nejbližší době bude iniciovat schůzi, na které by chtěl jednat o tom, aby k podobným případům už v obci nedocházelo.
Voda z polí zaplavila také fotbalové hřiště v Oldřišově. Zaplavila fotbalové a tréninkové hřiště a vnitřní prostory kabiny a hospody. O poznání hůře však dopadl rodinný dům, který stojí mezi hřištěm a polem.
Zdroj: opavsky.denik.cz
Více viz Fotodokumentace.