Povodňový plán obce Hovězí



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Hovězí byla postižena povodněmi v červnu 1939, v červnu 1997 a v srpnu 2002. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán obce Hovězí je způsobena její lokalizací ve velmi zařízlém údolí s velmi výrazným sklonem svahů, po kterých dochází k povrchovému toku vod do intravilánu obce. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Hovězí, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň 1939
Vlivem rozvodnění Hořanského potoka, došlo zaplavení středu obce u školy. V daném období byla většina vodních toků v obci neregulovatelných a často tak způsobovaly záplavy v obci.
Povodeň červen 1997
V odpoledních hodinách na území obce Hovězí došlo vlivem srážek k rozlivu vodních toků – Hořanského potoka a Hovízkého potoka a ke splachu z polí, což mělo za následek ucpání vpustí a propustků, s následným zátrhem zeminy ve svazích. Vlivem nadměrných srážek na území celého Horního - Vsacka došlo k rozlivu páteřní řeky Bečvy (v lokalitách Řečiska a Dolansko).
Povodeň 2002
Z důvodů intenzivních srážek na území celého Horního – Vsacka došlo na řece Bečvě k protržení pravého břehu pod Bradovským jezem. Byla zatopena celá část lokality Řečiska (cca 40 rodinných domků), včetně obecních budov mateřské a základní školy. Škody na obecním majetku byly vyčísleny přibližně na 5 mil. Kč a na soukromém majetku občanů přibližně na 1 mil. Kč.