Povodňový plán obce Kameničky



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Kameničky byla postižena povodněmi v několika letech. Ohroženy jsou především objekty z důvodu přívalových dešťů. Jedná se o 16 obytných budov v části Kameničky a 4 obytné budovy v části Filipov. Další 7 budov je ohroženo v důsledku nahromadění sedimentů u mostu. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Kameničky, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 Historické povodně

Obec Kameničky byla postižena povodněmi v několika letech. jedná se o roky 1860, 1880, 1883, 1911 a 2020. První zmínky o povodni pochází již z roku 1860, 1880 a 1881, kdy vlivem dlouhotrvajících dešťů došlo ke vzdutí vodního toku Labe a následné protržení hráze, což způsobilo povodeň po toku Chrudimky až do Pardubic.
Další povodeň postihla obce Kameničky dne 1. září 2020, kdy vlivem vícedenních intenzivních srážek došlo ke vzedmutí hladiny řeky Chrudimky a jejího levobřežního bezejmenného přítoku. Následkem toho došlo k zaplavení hospodářských budov u č. p. 128 a zahrady a technického zázemí u č. p. 206.