Hydrologické údaje
Základní údaje o vodních tocích na území města Kuřim
Území města Kuřim spadá do působnosti Povodí Moravy, s. p.
Nejvýznamnějším vodním tokem území je Kuřimka.
Kuřimka pramení na západním okraji Drahanské vrchoviny na území Svinošic, v nadmořské výšce 451 m. Nejprve teče na sever, ale brzy se stáčí na západ a poté na jihozápad. Do k. ú. města Kuřim vtéká ze severovýchodní strany, kde tok kopíruje intravilán města a poté území na severovýchodě opouští. Dále protéká Moravskými Knínicemi, Chudčicemi a na území Brna (v městských částech Bystrc, Kníničky) v ř. km 59,36 ústí zleva do Svratky. Celková délka toku činí 17,11 km a plocha jeho povodí je cca 48,99 km2. Přítoky Kuřimky jsou například potoky Luční, Mozovský, Podlesní, Bělečský a Lipůvka. Vodní hladina na těchto tocích během roku značně kolísá, v některých obdobích jsou koryta toků zcela suchá, při přívalových deštích mohou mít naopak nedostatečnou kapacitu. Podél toku vede část komunikací II/379 a II/386.
Vodní tok Kuřimka je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.
Dalším významným tokem území je Luční potok. Potok pramení severozápadně od průmyslové čtvrti v lokalitě Nivky a teče jižním směrem kolem intravilánu města a v ř. km 7,88 zaúsťuje zprava do Kuřimky. V místě ústí do Kuřimky je tok v délce 76 m zatrubněn. Celková délka toku je 2,092 km. Potok napájí vodní nádrž Srpek.
Mozovský potok, který pramení jižně od města Kuřim, je v oblasti intravilánu města zatrubněn a do vodního toku Kuřimka ústí zleva v ř. km 8,561. Z celkové délky cca 2,003 km je zatrubněno 466 m.
Vodní tok Lipůvka pramení jižně od obce Lipůvka a do území města Kuřim vniká ze severu a pokračuje jižním směrem, kde v ř. km 12,35 ústí zprava do Kuřimky. Celková délka toku je 2,093 km.
Vodní toky na území města Kuřim
Základní údaje o vodních dílech na území města Kuřim
Na území města Kuřim se nachází celkem dvě vodní díla. Jedná se o rybník Srpek v západní části intravilánu města a záchytný poldr v severovýchodní části intravilánu.