Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami. Tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně). Bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Leština lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být Morava a její přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem letních déletrvajících srážek větší intenzity s velkoplošným zasažením. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. Obec je však chráněna protipovodňovými hrázemi a riziko zaplavení intravilánu obce je minimální.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Leština, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Leština byla v minulosti několikrát postižena povodněmi způsobenými především přívalovými srážkami, nejvýznamněji v letech 1876, 1887, 1892, 1910, 1966 1984 a 1997. V důsledku této ničivé povodně byla na území obce v letech 2002 až 2007 realizována protipovodňová hráz po celé délce severozápadního okraje intravilánu.
Povodňová aktivita ve dnech 06. 07. - 08. 07. 1997
Nejvýznamnější povodeň zasáhla obec 7. července v dopoledních hodinách, kdy se po vydatných přívalových srážkách v oblasti Jeseníků zcela naplnily veškeré přítoky řeky Moravy. Příčinou povodně byla protržená hráz nedaleko Postřelmova a došlo tak k silnému vybřežení vodního toku Moravy. Voda se rozlila do polí a směrem po toku zaplavila celý intravilán obce Leština. Silný proud strhl 15 rodinných domů a některé další domy musely být následně odstraněny z důvodu narušení statiky po opadnutí vody (např. č. p. 165, 100, 137, 47, 117, řadové domy ZD, 125, 118, 113, 17, 124, 172, 297, 207, 164, 47, 192, 297, 77). Zřítilo se 62 hospodářských objektů a při povodních v Leštině zemřel jeden člověk přímo v sutinách domu. Škody na majetku obyvatel byly odhadnuty na 70 milionů a obec vykázala škody ve výši 30 milionů. Místní podnikatele stála povodeň 20 milionů.
"Písemná zpráva povodňové aktivity ve dnech 06. 07. - 08. 07. 1997 (upravená):
Během vydatných srážek se situace v noci z neděle 6. na pondělí 7. července zhoršovala každou minutu. Došlo k vybřežení řeky Moravy a dalších toků. Voda zaplavila silnice, mosty, domy, elektrické i telefonní vedení. V pondělí 7. července vyhlásily krizové štáby okresů Šumperk i Jeseník stav ohrožení. Voda valící se ze severu v průběhu dne zaplavila, Loučnou, Velké Losiny, Petrov a Sobotín. Během dne voda zaplavila i níže položené části Šumperka. V odpoledních hodinách se protrhla hráz u Lesnice a následná přívalová vlna zatopila Leštinu. V noci z pondělí 7. na úterý 8. července se začali v Leštině hroutit první domy. Většina obyvatel již byla evakuována. V obci bylo místy až po krk vody. Byla silně poničena dopravní síť. Elektrické, telefonní i plynové vedení bylo z velké části vyřazeno z provozu. V úterý 8. července praskla hráz u Bohuslavic a Třeštiny. Obyvatelé byli evakuováni vrtulníkem ze střech domů. V odpoledních hodinách dosáhly hladiny toků maxima. Déšť začal ustávat.