Povodňový plán obce Lichkov



Odtokové poměry

Vodní tok Tichá Orlice má na území obce Lichkov oficiálně stanovené záplavové území pro Q5, Q20 a Q100 včetně aktivní zóny záplavového území v ř. km 71,403 - 95,319, které bylo vyhlášeno KÚ Pardubického kraje a nabývá účinnosti od 26. 9. 2016 (č. j. KrÚ 63030/2016Ze). 
Potenciálně ohrožené objekty jsou uvedeny v kapitole Charakteristika ohrožených objektů . Jedná se zejména o starší přízemní bytovou zástavbu ve střední části obce. Nebezpečí představují ale i ploty a skládky materiálů a předmětů v záplavovém území. Při povodních jsou kritické všechny mosty a lávky přes koryto toku, u kterých může docházet k hromadění naneseného materiálu a vzdutí hladiny, protože snižují průtočný profil. Po opuštění intravilánu obce pokračuje řeka úzkým korytem a údolím s větším spádem dále k hranici katastru obce. V tomto úseku nelze až na výjimky očekávat výrazné ohrožení obytných staveb.

Odtokové poměry dále ovlivňují:

  • ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků, a zejména stávající silniční mosty, lávky a přemostění, jejichž mostní opěry a konstrukce mohou za určitých okolností tvořit překážku při odtoku povodňových vod. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde ke vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze přepokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví – plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů.
  • větší průmyslové areály a areály zemědělských družstev, sklady nebezpečných látek, čistírny odpadních vod, jezy či malé vodní elektrárny a další, které mohou být ohrožujícími objekty v záplavovém území
  • sesuvy půdy, které hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky
  • výjimečné situace na toku, např. ledové jevy a vodní díla na tocích
Na území obce Lichkov bylo stanoveno několik míst, které můžou omezovat odtokové poměry - jedná se o lávky, mosty a propustky. 
Místa omezující odtokové poměry na území obce Lichkov

Místa omezující odtokové poměry v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

Přívalové povodně

Přívalové povodně (anglicky nazývané flash floods), jsou charakteristické svým velmi rychlým vývojem. V časovém období desítek minut až několika hodin dochází zejména na malých vodních tocích k prudkému vzestupu hladiny, avšak po její kulminaci většinou dochází k podobně rychlému poklesu. Vzestupu hladin v tocích předchází často plošný odtok vody po svazích nebo jinak suchými údolnicemi. Nebezpečí přívalových povodní spočívá především v jejich rychlém a často nečekaném nástupu, ale také ve velké rychlosti proudu, který s sebou navíc unáší množství pevného materiálu, jako jsou části stromů a větví, ale i části pobořených domů, mostů aj. Škody tedy vznikají nejen zaplavením, ale také dynamickými účinky proudící vody.

Na území obce Lichkov byla stanovena dvě místa, která jsou ohrožena přívalovou povodní. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. 
Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce Lichkov

Stanovení míst ohrožení přívalovými povodněmi metodou kritických bodů

Metodou tzv. kritických bodů byla Výzkumným ústavem vodohospodářským, v. v. i. provedena analýza a vyznačeno území, které může být příčinou lokální přívalové povodně při intenzivních deštích. Kritické body byly stanoveny na základě digitálního modelu terénu s rozlišením buňky 10 x 10 m. K zařazení dráhy soustředěného povrchového odtoku do kritického bodu byly zohledněny tři parametry: velikost přispívající plochy (0,3 - 10,0 km2), průměrný sklon přispívající plochy (více než  3,5 %) a podíl plochy orné půdy v povodí (více než 40 %). V případě, že byl podíl orné půdy menší než 40 %, případně byla plocha zcela zalesněna, byly zohledněny pouze dva parametry a to velikost přispívající plochy (1,0 - 10,0 km2) a průměrný sklon přispívající plochy (více než 5,0 %). Tyto body byly stanoveny pro celé území ČR v měřítku 1:500 000.

Zhodnocení vzniku přívalových povodní na území obce Lichkov metodou kritických bodů

Na území obce Lichkov byly stanoveny 2 kritické body. Jeden se nachází u železnice, druhý u zemědělského družstva. V těchto místech je obec ohrožována přítokem přívalových vod z luk a polí, splachem ornice.

Charakteristika kritických bodů na území obce Lichkov

Kritický bod Průměrný sklon Podíl orné půdy Plocha povodí kritického bodu
10103571 11,872 % 68,33 % 143,8 ha
10110555 15,09 % 1,3 % 185,79 ha

Identifikace odtokových linií s přispívající plochou povodí > 5 ha

V rámci projektu "Strategie ochrany před negativními dopady povodní a erozními jevy přírodě blízkými opatřeními v České republice" byla vytvořena mapová kompozice odtokové poměry, z níž je čerpáno v následujícím grafickém výstupu. Jedná se o identifikaci odtokových linií (dráhy přímého povrchového odtoku) s přispívající plochou povodí větší než 5 ha. Tyto odtokové linie mohou dát za vznik soustředěnému povrchovému odtoku, který může způsobit škody na území obce Lichkov. Odtokové linie nezohledňují aktuální využití pozemků ani jiné skutečnosti, které mají vliv na přerušení soustředěného povrchového odtoku.

Odtokové linie na katastrálním území obce Lichkov

Ke sledování vývoje přívalových povodní slouží následující odkazy:

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 Ledové jevy

Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje hlídková služba, jež předává informace hlásné službě. Hlásná služba následně informuje správce toku. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.

Český hydrometeorologický ústav zveřejňuje seznam úseků vodních toků s častým výskytem ledových jevů, žádný z nich se nevyskytuje ve správním území obce Lichkov. To však neznamená, že se nemohou na Tiché Orlici či Lipkovském potoce vytvořit. Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích.
Místa výskytu ledových jevů na území obce Lichkov

Místa výskytu ledových jevů v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

Vodní díla

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 Vodního zákona) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Hlavními vodními díly ovlivňujícími odtokové poměry jsou:

  • vodní nádrž - prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku.
  • jez - vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům.
Na území obce se nachází 2 vodní díla ovlivňující odtokové poměry dotčeného území a jsou blíže popsány v protipovodňových opatřeních. 
Seznam významných vodních děl ovlivňujících odtokové poměry na území obce Lichkov

Vodní díla v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

 Protipovodňová opatření

Na správním území obce zasahují suché retenční nádrže (poldry) Lichkov a Lipkovský poldr (Dolní Lipka). Umělé poldry jsou suché nádrže, které jsou plněny při výskytu povodňové situace. Celý objem nádrže slouží k transformaci povodňové vlny, k jejímu časovému zpoždění, snížení hodnoty maximálního průtoku (kulminačního průtoku) a zachycení splavenin, resp. plavenin a tím zajišťuje ochranu území pod nádrží.  
Protipovodňová opatření na území obce Lichkov
Do sedmdesátých let 20. století horní část povodí Tiché Orlice nad Lichkovem zcela postrádala jakékoli retenční prostory, které by v době povodní mohly zadržet část povodňových průtoků, a tím zmírnit škody na zemědělských pozemcích a majetku v celé oblasti. K nepříznivému stavu odtokových poměrů Tiché Orlice zde značnou měrou přispívala i rozsáhlá meliorace zemědělských pozemků mezi Králíky a Lichkovem. Z toho důvodu byla koncem sedmdesátých let 20. století vybudována na Tiché Orlici první suchá nádrž (poldr) nad soutokem s Lipkovským potokem. Při katastrofální povodni v roce 1997, kdy v řadě profilů, zejména v povodí Tiché Orlice a jejího přítoku Třebovky, byly dosaženy nebo překročeny stoleté průtoky, se znovu ukázala značná zranitelnost hustě zalidněného území. Po opadnutí povodně byly provedeny nezbytné kroky k zahájení výstavby účinných preventivních opatření. V první fázi byly v roce 2007 dokončeny další dvě nové suché nádrže – poldry, první na Tiché Orlici pod Králíky a druhá na Lipkovském potoce před soutokem s Tichou Orlicí. Transformace průtoků ve všech třech suchých nádržích (poldrech) pak v další etapě prováděné v letech 2007 – 2010 umožnila provést rozsáhlou rekonstrukci úprav koryta Tiché Orlici v Ústí nad Orlicí, Brandýse nad Orlicí a Chocni.

Schéma soustavy suchých nádrží na Tiché Orlici v dotčeném území

 

Suchá retenční nádrž (poldr) Lichkov

Poldr Lichkov se nachází v údolní nivě Tichá Orlice, jihovýchodně od obce Lichkov. Vlastní těleso hráze je situováno na toku Tichá Orlice v ř. km 95,000 (číslo hydrologického pořadí 1-02-02-0090-0-00), a to do katastrálního území Dolní Boříkovice, Dolní Lipka a Lichkov. Hráz je zemní, přičemž návodní líc je upraven ve sklonu 1:3, vzdušní svah je pak upraven ve sklonu 1:2. Šířka koruny hráze je 4 m a dosahuje celkové délky cca 260 m. Kóta koruny hráze je 532,50 m n. m., při maximální výšce hráze 4 m. Přímo v korytě toku Tiché Orlice je vybudován bezpečnostní přeliv o délce 62,1 m a návrhovém průtoku QN = 52 m3.s-1 (přepadový paprsek h = 60 cm). Pro zvýšení bezpečnosti hráze je při levobřežním zavázání situován nouzový přeliv délky 34 m, přelivná hrana je na kótě 532,05 m n. m.

Pro běžné převádění průtoků slouží vypouštěcí otvor 1,5 x 1,5 m umístěný v sdruženém objektu osazeném v ose toku. Sdružený objekt je ze strany návodní ukončen předsunutým bezpečnostním přelivem ve tvaru podkovy s celkovou funkční délkou přelivné hrany 65 m. Na straně návodní je výtok ze spadiště pod bezpečnostním přelivem a přemostění v koruně. V levé části hráze je umístěn nouzový přeliv délky 34 m fixovaný železobetonovým prahem.

Charakteristika suché nádrže

  • Celkový retenční objem: 0,865 mil. m3
  • Zatopená plocha (maximální): 4,5 ha
  • Maximální přítok do nádrže Q100: 72,7 m3s-1
  • Transformovaný odtok: 48,1 m3s-1

Suchá retenční nádrž (poldr) Lichkov

 

Suchá retenční nádrž (poldr) Lipkovský poldr (Dolní Lipka)

Hráz suché retenční nádrže Lipkovský poldr se nachází na Lipkovském potoce, číslo hydrologického pořadí 1-02-02-0080-0-00, ř. km 0,2, katastrální území obce Lichkov, většina záplavového území pak v katastru obce Dolní Lipka. Hráz je přímá, sypaná zemní. Výška koruny poldru nad terénem 8 m. Šířka poldru v koruně 3,5 m, šířka poldru v patě 37 m, délka v koruně 524 m, sklon návodního líce je 1 : 3, sklon vzdušního líce 1 : 2. Kóta koruny poldru je 535,00 m n. m.

V ose vodního toku je umístěn železobetonový výpustní objekt se spodní výpustí DN 1500, který má na návodní straně vtokový objekt do spodní výpusti dlouhý 19,2 m se sedimentačním prostorem pro zachycení splavenin, česlemi a škrtící deskou. Na vzdušní straně navazuje na spodní výpust výtokový objekt dlouhý 15,8 m s vývarem a tlumící deskou. V místě pravostranného zavázání hráze do svahu údolnice je nouzový přeliv s přelivnou hranou délky 70 m fixovanou betonovou stěnou.

Charakteristika suché nádrže

  • Celkový retenční objem: 1,378 mil. m3
  • Zatopená plocha (maximální): 52,5 ha
  • Maximální přítok do nádrže Q100: 63,5 m3s-1
  • Transformovaný odtok: 3,7 m3s-1

 

Suchá retenční nádrž (poldr) Lipkovský poldr (Dolní Lipka)


Vlastníkem a provozovatelem těchto vodních děl je – Povodí Labe, státní podnik., Víta Nejedlého 951, Hradec Králové (Tel.: 495 088 111).

Hlavním účelem těchto vodních děl je zmírnění povodňových průtoků na Tiché Orlici a Lipkovském potoce.

Z hlediska obecné bezpečnosti, ve smyslu vyhlášky č. 471/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 255/2010 Sb. o technickobezpečnostním dohledu nad vodními díly, jsou hráze suchých nádrží (poldrů) Lichkov a Dolní Lipka řazeny do IV. kategorie.