Orientační vyhlašování SPA podle dešťových srážek
Vyhlašování na malých povodích bez hlásných profilů je možné na základě orientačního měření srážek a nasycenosti povodí. Týká se to zejména povodí malých toků a horních částí povodí v horských oblastech s krátkou dobou koncentrace povodně, kdy čas uplynulý mezi příčinnými srážkami a průtokovou odezvou je několik desítek minut nebo 1 až 2 hodiny.
Přibližný odhad odezvy povodí na spadlé srážky je možný pouze pro dešťové srážky v letním a podzimním období. Důležitou roli hrají charakteristiky povodí, tj. jeho velikost, tvar, nadmořská výška, sklonitost, druh a propustnost půd, vývoj říční sítě a jeho okamžitý stav, zejména vegetační pokryv a nasycenost povodí. Tu ovlivňují jednak předcházející srážky a způsob jejich odvedení, ale i teplota vzduchu ovlivňující v letních měsících značnou měrou výpar. Důležité také je, jak velká část povodí byla srážkami zasažena, případně, jestli srážky postupovaly po proudu nebo proti proudu hlavního recipientu. Na velikosti kulminačního průtoku se značnou měrou podílí také intenzita srážky.
Indikátor přívalových povodní:
Český hydrometeorologický ústav spustil experimentální provoz předpovědního modelu, který odvozuje aktuální riziko přívalových povodní pro jednotlivé obce s rozšířenou působností. Aplikace je provozována pouze v období dubna až října!
Nasycenost povodí:
- povodí nenasycené - v posledních 10 dnech nebyly velké srážky (orientačně ne více než 5 mm za den)
- povodí nasycené - poslední 3 dny před srážkou spadlo alespoň 10 - 15 mm/den nebo za 10 dní 50 mm
- pro stanovení nasycenosti povodí lze využít Ukazatel nasycení na stránkách ČHMÚ. Ukazatel nasycení reprezentuje odhad aktuální nasycenosti území vodou k 8:00. Model je odvozován v denním kroku pomocí jednoduchého modelu bilance srážek, odtoku a evapotranspirace.
Vyhlašování SPA podle dešťových srážek
Obec | Umístění srážkoměru |
I. SPA (15 min) | I. SPA (24 hod) | II. SPA (60 min) | II. SPA (180 min) |
Lomnice | sloup nízkého napětí v severní části intravilánu obce Lomnice | 10 mm | 30 mm | 30 mm | 50 mm |
Na území obce Lomnice se nachází srážkoměrná stanice s automatickým odesíláním dat, ta je umístěna v severozápadní části katastru obce Lomnice na sloupu nízkého napětí:
- Srážkoměrná stanice Lomnice
Pro účely digitálního povodňového plánu byly vybrány další nejbližší srážkoměrné stanice, které mohou poskytovat cenné údaje o probíhajících srážkových úhrnech v okolí obce Lomnice. Jedná se o:
- Srážkoměrnou stanici Nové Sedlo (cca 8,0 km východně od intravilánu obce Lomnice).
- Srážkoměrnou stanici Tatrovice (cca 8,2 km severovýchodně od intravilánu obce Lomnice).
- Srážkoměrnou stanici Citice (cca 5,9 km jihojihozápadně od intravilánu obce Lomnice).
- Srážkoměrnou stanici VD Horka (cca 10,8 km západně od intravilánu obce Lomnice).
- Srážkoměrnou stanici Šindelová (Obora) (cca 12,0 km severně od intravilánu obce Lomnice).
- Srážkoměrnou stanici Luby (cca 17,2 km západoseverozápadně od intravilánu obce Lomnice).
Informace o srážkách lze sledovat v digitální verzi povodňového plánu obce v sekci Srážkoměry. Další údaje o srážkách lze zjistit z webových stránek ČHMÚ, zejména radarový odhad srážek kombinovaný s pozemními měřeními https://hydro.chmi.cz/hpps/srazky.php#. Dále lze využít aktuální data z pozemních srážkoměrů provozovaných ČHMÚ, které jsou k dispozici na https://hydro.chmi.cz/hpps/srz.
Relevantní srážkoměrné stanice pro území obce Lomnice