Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Povodně v území obce Lomnice jsou způsobovány především rozvodněním Lomnického potoka při přívalových srážkách, který následně zaplavuje přilehlé nemovitosti a pozemky. Při letní povodni v roce 2006 došlo k vydatným intenzivním srážkám, které způsobily přetečení retenční nádrže na sever od intravilánu obce Lomnice a následně k povrchovému toku po místní komunikaci směrem k Lomnickému potoku.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Lomnice jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodeň v roce 2006, dne 19. 3.
Dešťové srážky ve spojení s táním sněhové pokrývky způsobily zvýšení hladiny Lomnického potoka. Vybřežená voda zaplavila místní komunikace, komunikaci III. třídy III/21028 u čistírny odpadních vod Lomnice v délce cca 200 m a zahrady obytných domů č. p. 174, 165, 164, 163, 38 ,53 ,37 a 59.
Povodeň v roce 2006, dne 26. 5.
Situace během této povodňové situace byla velmi podobná jako v březnu, avšak s tím rozdílem, že ke vzestupu hladiny na Lomnickém potoce došlo při vydatných déletrvajících srážkách. Zvýšená hladina Lomnického potoka způsobila zaplavení místních komunikací, zahrad obytných domů, ohrozila několik nemovitostí a napáchala škody na propustcích. Došlo k vytopení sklepů obytných domů č. p. 55 a 56 v ulici Pod Vrchem. Během zásahu JSDH v součinnosti s obcí Lomnice bylo nutné vystěhovat nábytek a zajistit odčerpávání vody ze zatopených nemovitostí. Veškerý poničený nábytek a odpad byl vyvezen na náklady obce. Dále došlo k zatopení zahrad u nemovitostí č. p. 174, 165, 164, 163, 53, 38, 37 a 59 v ulici Kraslická. Úklid po povodni zajistili samotní majitelé zahrad, odpad byl vyvezen na náklady obce. Povodňová vlna zatopila v ulici Kraslická i sklepy obytných domů č. p. 209 a 192, která se nacházejí u komunikace III. třídy III/21028 mezi obcí Lomnice a městysem Svatava. Úklid přilehlých pozemků a komunikace zajistila samotná obce Lomnice. V severní části obce Lomnice došlo k přetečení retenční nádrže a následně soustředěnému povrchovému toku po místní komunikaci směrem k Lomnickému potoku. Následkem přetečení retenční nádrže došlo k zanesení přilehlé místní komunikace a propustku, žádná nemovitost nebyla zasažena díky včasně provedenému zásahu, který odklonil vodu tekoucí po místní komunikaci.