Povodňový plán města Mirovice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města lze v současnosti předpokládat potenciální možnost výskytu všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, nicméně riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je město ohrožováno soustředěným povrchovým odtokem. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Mirovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodně 2002
"U nás v Mirovicích to byla pravděpodobně voda 150 letá, protože nejstarší občané, shodou okolností - u starého mostu přes řeku Skalici má dům pan Vejvoda (83 let), který v Mirovicích bydlí od svých 5 let, toto nepamatuje, ani nezná z vyprávění rodičů či prarodičů."

"Voda se objevila dokonce až v polovině Dolejší ulice, kde cestou zatopila zahrady, sklepy, přízemní místnosti, u kostela se dostala až k domu, kde je prodejna Skalka. Po levém břehu zaplavila všechny domy u řeky. Po pravém břehu ulici v Zámostí až k domu p. Kloučka, dokonce pronikla i do skladu a poloviny dvora provozovny Stavebnin v čp. 218. Spodní část Mirovic byla jedno velké jezero, kde se voda zároveň velice prudce valila novým napřímeným korytem přes louky k Čističce odpadních vod směrem na Horosedly. Z tohoto důvodu byly po dobu 24 hodin od 12. 8. - 21.00 hod. odpojeny trafostanice a část Mirovic po celou tuto dobu bez elektrické energie. Došlo zároveň k proniknutí záplavové vody do studní, které zásobují mirovický vodovod pitnou vodou. Celé Mirovice tedy byly ještě týden bez pitné vody. Pitná voda byla k dispozici v cisterně umístěné na Náměstí."

"V pondělí 12. 8. se v podvečer postupně za velké pomoci firmy Stavebniny Šašek začalo pískem plnit 1200 kusů pytlů (cca po 30 kg), které byly rozváženy na nejvíce ohrožená místa. Jelikož však ve 21.00 hodin došlo k zaplavení dvora v Zámostí, kde má firma Stavebniny Šašek písek uskladněný, rozhodla povodňová komise o využití prosívky, která je v ulicích Mirovic v současné době připravena na zásyp nově budovaného plynovodu. Celkově bylo použito asi 2/3 písku ze Stavebnin a 1/3 z prosívky."

"V Kulturním domě v Mirovicích bylo zřízeno evakuační středisko pro občany, kteří by potřebovali někde přenocovat, ale nikdo toho nevyužil. I obyvatelé domů, v nichž se voda dostala i do obytných místností, setrvali doma nebo využili možnosti přebývat u známých, kteří bydlí mimo zátopovou oblast"

"Okolní obce:

  • Ohař - došlo k zaplavení mlýnu pana Hrudky, byla rovněž poškozena příjezdová cesta ke mlýnu
  • Kakovice - zvýšený průtok na potoce, voda se valila přes most, avšak nepoškodila stavby; Podskalí (L. Vlasatý), pila (Z. Urban) - zaplaveno
  • Horosedly, Myslín - zaplaveny obytné domy - ve středu 14. 8. a ve čtvrtek 15. 8. zde pomáhali členové SDH Mirovice odčerpávat vodu"

"Došlo k úplnému zaplavení objektu ČOV. Z provozu však byla vyřazena pouze 5 dnů (pondělí 12. 8. - pátek 16. 8.). Moderní a ekologická technologie této stavby totiž vyžaduje pouze neustálé okysličování bakterií, které čistí odpadní vodu ve velké nádrži, která je nad hladinou zátopové vody. Vyřazení z provozu bylo nutné kvůli nebezpečí vniknutí vody do elektrického vedení čerpadel a nemožnosti regulace přítoku odpadní vody."

Připraveno ve spolupráci s kronikářkou Alenou Jannackovou
a starostou Zdeňkem Bártou.
Ing. Bc. Marie Hrdinová


Datum Čas Výška vody /m/
12.8. 19.03 1,75 - 3. stupeň povodňové aktivity
stav nebezpečí záplavy
- vyhlášena evakuace ohrožených osob
  20.45 2,45
  21.45 2,50
13.8. 0.08 2,70
  2.45 2,75
  7.00 2,90 - kulminace výšky hladiny (30 minut)
  10.15 2,55
14.8. 9.00 1.68 - 2. stupeň povodňové aktivity
  18.00 pokles - 1. stupeň povodňové aktivity
15.8 8.00 1,25 - setrvalý stav
Jarní povodeň 2009 – řeka Skalice - Mirovice 6. 3. 2009
"Řeka Skalice se vlivem jarního tání sněhu a rychlého oteplení vylila ze svých břehů i letos opět „na loukách“ v Mirovicích.
Kulminace –cca:
  • sobota 28.2. – neděle 1.3. (120 cm)
  • čtvrtek 5. 3. – pátek 6. 3. (145 cm)
(dle tabulek se jedná ještě o normální stav – stupeň „bdělost“ je vyhlášen při dosažení 150 cm)"

Zásah - povodeň - řeka Skalice - 13. 1. - 15. 1. 2011
"Jednotka byla ve čtvrtek 13. 1. 2011 cca v 17:30 hod. uvedena do stavu pohotovosti z důvodu hrozící povodně v Mirovicích. Pohotovost byla zrušena v sobotu 15. 1. 2011 v 9:00 hod."


Povodeň na Štědrý den – 24. 12. 2012
  • v pondělí 24. prosince ráno došlo k prudkému zvýšení hladiny i průtoku v řece Skalici v Mirovicích;
  • vlivem rychlého tání sněhu a deště nestačilo vodě koryto řeky, a tak došlo k vylití vody i na louky v okolí;
  • opět (jako při každé povodni) byly zasaženy touto povrchovou vodou prameny, které zásobují pitnou vodou mirovický vodovodní řád;
  • voda v domácnostech byla dle hygienických norem nepitná až do čtvrtka 27. prosince;
  • po celou dobu měli občané možnost využívat náhradní zdroj nezávadné pitné vody – cisternu na Masarykově náměstí.

Sněhu bylo minimálně, a přesto zasáhla Mirovice o víkendu povodeň – 11. 1. 2015
"V sobotu 10. ledna vystoupila řeka Skalice v Mirovicích opět ze svého koryta a rozlila se na louky v okolí. Podle měření na hlásném profilu v Zadním Poříčí (před Březnicí) průtok vody dosáhl hodnoty 21 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá dvacetileté povodni. Průtok v tomto maximálním objemu dorazil do Mirovic v sobotu po poledni a udržel se šest hodin, pak začala voda opět klesat. Během povodně k výrazným škodám naštěstí nedošlo, nebyly zatopeny žádné obytné budovy. Pod vodou byly zahrádky na obou březích Skalice v katastru města. Zatopeny byly také louky, na kterých jsou studny, ze kterých se odebírá voda pro mirovický vodovod. Ke zhoršení kvality pitné vody však dle aktuálního laboratorního rozboru nedošlo. „Tahle povodeň má klasický průběh. Na Brdech roztál rychle sníh, vše odtud sbírá Skalice a Mirovicemi to prostě musí rychle protéct,“ komentuje stoupající hladinu řeky v sobotu odpoledne jeden z obyvatel mirovické části Zámostí, který bydlí jen dvě desítky metrů od břehu řeky. Dobrovolní hasiči o víkendu monitorovali situaci nejen u řeky, ale především vyjížděli kvůli silnému nárazovému větru k popadaným stromům, například u Ráztel a u Řetče. Během roku 2015 bude město Mirovice investovat právě do protipovodňových opatření. Po povodni v roce 2013 se ukázaly problémy s nedostatečností kanalizačního sběrače k čističce odpadních vod a se znečištěním zdrojů pitné vody, a proto město využilo dotace Ministerstva zemědělství k vyřešení těchto dvou problémů. Celkem bude proinvestováno 16 milionů korun."

Marie Hrdinová