Povodňový plán obce Oldřiš



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Oldřiš byla v minulosti několikrát postižena povodněmi způsobenými především přívalovými srážkami, a to konkrétně v letech 1997, 2002, 2006, 2017 a 2020. Při silných přívalových srážkách zde dochází k rozvodnění především Černého potoka a k následnému zaplavení sklepů, zahrad, domů a komunikací. Povodně a bláto způsobují nepříjemné škody jak na soukromých, tak i obecních nemovitostech. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Oldřiš, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň v roce 1997
Povodeň, která postihla obec na přelomu měsíce června a července v roce 1997, byla způsobena přívalovými srážkami a následnými splachy z polí. Velká část obce byla zaplavena rozlivem Černého potoka, a to včetně několika zahrad, sklepů a místních komunikací.
Povodeň v roce 2006
V zimě 2006 postihla sousední obec Sádek povodeň způsobená táním ledu. Došlo k rozsáhlému rozlivu Černého potoka a k zaplavení několika nemovitostí a komunikací. Nově instalovaný hlásný profil kategorie C v obci Oldřiš bude vodní tok Černý potok monitorovat, a může tak poskytnout včasné informace o postupu povodňové vlny i sousední obci Sádek.
Povodeň v roce 2017
Další významná povodeň postihla obec Oldřiš 28. – 29. června v roce 2017. Přívalové deště a rozvodnění Černého potoka způsobily nepříjemné splachy bahna z okolí na místní komunikace i na soukromé pozemky obyvatel obce.
Povodeň v roce 2020
Vydatné přívalové srážky v roce 2020 způsobily v Oldřiši rozsáhlé rozvodnění Černého potoka. Povodní byla zasažena velká část intravilánu obce. Škody vznikly jak na obecních a soukromých nemovitostech, tak i na materiálním vybavení domácností.

Nejen obec Oldřiš postihla v červnu roku 2020 povodeň. Sousední obec Borovou zasáhla 13. 6. 2020 povodeň způsobená přívalovými srážkami a následným rozvodněním Černého potoka. Černý potok protéká územím obce Borová, následně územím obce Oldřiš, až na území obce Sádek. SDH Oldřiš pomáhali v Borové s odklízením rozsáhlých škod na soukromém i obecním majetku.