Povodňový plán SO ORP Prachatice



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území ORP Prachatice

Přehled vodních toků a jejich správců na území SO ORP Prachatice a v okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".
Níže jsou uvedeny základní informace k významným vodním tokům.

Vltava

Vodní tok Vltava vzniká soutokem Teplé a Studené Vltavy. Teplá Vltava pramení na svahu Černé hory v nadmořské výšce 1 315 m. Studená Vltava pramení v Bavorsku nedaleko obce Haidmühle. U Nové Pece se Vltava vlévá do vodní nádrže Lipno, které vzniklo přehrazením jejího toku.

 

Teplá Vltava

Je považována za hlavní pramennou větev Vltavy. Délka řeky činí 54,3 km. Pramení na východním svahu Černé hory (1 316 m n. m.) v nadmořské výšce 1 172 m a nazývá se také Černý potok. Nedaleko zaniklé osady Polka na 409. říčním kilometru je voda z koryta svedena do dvoukilometrového pravobřežního náhonu MVE Polka. Do něj v umělé nádrži ústí i Polecký potok, přitékající od Jelení slati. U osady Račí zleva ústí Račí potok. Teplá Vltava dále protéká Horní Vltavicí a v Lenoře (756 m n. m.) přijímá vody Řasnice, zvané také Travnatá Vltava. Za Lenorou má řeka jen nepatrný spád a vytváří v ploché krajině rozsáhlé mokřady s mnoha meandry, souhrnně zvané Vltavský luh. Zde, uprostřed 1. zóny NP Šumava Mrtvý luh, se v nadmořské výšce 731 m u osady Chlum stéká se Studenou Vltavou. Od soutoku obou hlavních pramenných toků Teplé a Studené Vltavy pak řeka nese jméno Vltava.

 

Studená Vltava

Studená Vltava vzniká západně od obce Haidmühle v Bavorsku soutokem potoků (zdrojnic) Goldgrubenbach a Rothbach, pramenících na hoře Haidel (1166 m). Protéká Haidmühle, v délce 1,5 km tvoří německo-českou státní hranici a u Nového Údolí vtéká na území Česka. Od státní hranice teče do Stožce při průměrném sklonu dna 0,39 %, potom se sklon v úseku do Černého Kříže prudce zvyšuje na 0,76 % a v posledním úseku po soutok s Teplou Vltavou klesá na 0,17 %.

 

Blanice

Vodní tok Blanice pramení v Želetavské hornatině na svahu Lysé. Jedná se o pravostranný, nejdelší a nejvodnější přítok Otavy. Délka vodního toku činí 94,7 km. Na Blanici byla vybudována Husinecká přehrada. Do Blanice ústí například Živný, Libotyňský, Zlatý, Dubský potok...

 

Živný potok

Pramení asi 1 km severozápadně od Chrobol v nadmořské výšce 755 m. Protéká městem Prachatice. Ústí u Těšovic zprava do Blanice. Délka toku činí 13,6 km. Největším přítokem je Fefrovský potok, který se vlévá do Živného v Prachaticích.

 

Zlatý potok

Pramení na jihozápadním svahu Rohanovského vrchu (Libínská hornatina) v nadmořské výšce 930 m. Jedná se o nejdelší přítok Blanice s délkou 36,7 km.

 

Bezdrevský potok

Bezdrevský potok pramení ve výšce 863 m n. m. asi 2 km severovýchodně od vsi Smědeč, 1 km severovýchodně od vrchu Šibeník a teče k severu. Protéká skrz Třešňový Újezdec a za Netolicemi jako Netolický potok obrací směr svého toku k severovýchodu. Dále pokračuje pod názvem Soudný potok a napájí rybníky u Sedlce (Mnich, Hlavatecký, Dvorský, Mlýnský). Dále teče jihovýchodním směrem a protéká rybníkem Bezdrev a nad Hlubokou nad Vltavou ústí zleva do Vltavy na říčním kilometru 230,9.

 

Řasnice

Řasnice (také Travnatá Vltava nebo Slatinná Vltava, německy: Grasige Moldau) je pravým přítokem Teplé Vltavy. Tok o délce 19,2 km odvodňuje území o ploše 89,4 km². Pramení na jihozápadním svahu Ždárecké hory v nadmořské výšce 1000 m. Od pramene stéká na jih a jihovýchod. Pak se vodní tok stáčí na východ až k soutoku Mechovým potokem. U Kunžvardského sela tvoří hranici s Německem. Tok mění směr na sever, zleva u bývalého rybníka přibírá zleva říčku Častá a u Hliniště přibírá zleva Hliništský potok a stáčí se na východ. U obce Lenora v nadmořské výšce 756 m v říčním km 394,3 ústí zprava do řeky Teplá Vltava. 

Vodní toky na území SO ORP Prachatice

Základní údaje o vodních dílech na území SO ORP Prachatice

Přehled vodních děl na území SO ORP Prachatice naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Níže jsou uvedeny základní informace k významným vodním dílům.

Vodní nádrž Třebanice

Jedná se o průtoční nádrž na Melhutce. Hráz je zemní sypaná, 180 m dlouhá a 10 m vysoká. Hráz je neprůjezdná, přístupná pouze pro obsluhu vodní nádrže.

 

Vodní nádrž Husinec

Přehradní nádrž nedaleko města Husinec se nachází na vodním toku Blanice. Přehrada byla vybudována v letech 1934-1939. Hlavním důvodem bylo zadržení přívalových povodní, které zde často hrozí a také jako ochrana před suchem. Délka hráze je 197 m.