Povodňový plán obce Palkovice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami. Tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně). Bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Palkovice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být Olešná a její přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem letních déletrvajících srážek větší intenzity s velkoplošným zasažením. Množství vody odtékající z povodí při povodních bývá tehdy většinou velmi velké. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. Obec Palkovice byla postižena povodněmi v letech 1949, 2007, 2010, 2018 a 2020. Pro obec byly nejzávažnější povodně v roce 1949 a 2010. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Palkovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

V čevenci roku 1949 zasahoval Sbor dobrovolných hasičů obce u rozvodněného toku Olešná. Vyvrhnutá voda z vodního toku zaplavila komunikace a zničila koryto. Též zaplavila sklepy a podzemní podlaží soukromých objektů. 
Dne 24. března 2007 byly povolány jednotky HZS k odčerpání vody v místní základní škole. Ta vlivem vydatných srážek a nepropustné kanalizace natekla do učeben a tělocvičny. Podobná situace nastala 7. září téhož roku, kdy voda zaplavila přízemní podlaží místního nákupního střediska.
Členitost terénu a četnost drobných přítoků v povodí Olešné předurčují obec k častému zaplavování. Dne 16. května 2010 vodní tok Olešná vlivem trvalých srážek rozproudil na 2. stupeň povodňové aktivity. Hladina se zvýšila až na 196 cm. Voda dosahovala až k železobetonové lávce. Dešťové srážky dále zapříčinily zatopení dětského hřiště u základní školy. K odčerpání vody musela být povolána jednotka hasičského sboru. Musely být též uvolněny ucpané propustě, a to 2x u fotbalového hřiště, dále pak v místních částech obce Horní Konec a Rozšůsky.
Kvůli hrozbě vydatných srážek a rozvodnění vodního toku dne 20. června 2020 zasahovaly jednotky HZS při přípravě naplnění ochranných pytlů s pískem. Dále byly povolány k zásahu u č. p. 667 k odčerpání vody ze sklepa, která dosahovala 0,5m. 14. října téhož roku byly jednotky HZS potřebné k vyčištění kanálového odtoku, který byl ucpán vlivem přívalových srážek. Dále bylo nutné odčerpání vody u č. p. 58, kde voda znemožnila vstup do budovy.

Rozvodněný Palkovický potok, květen 2010

Rozvodněný Palkovický potok, květen 2010