Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Ve správním území obce Prostřední Bečva se nenachází významné vodní dílo, které by ohrožovalo obec, ovšem je potřeba sledovat situaci na v. n. Horní Bečva.
Vodní nádrž Horní Bečva se nachází nad obcí Horní Bečva na vodním toku Rožnovská Bečva. Do provozu byla uvedena v roce 1944. Zemní hráz přehrady je sypaná, půdorysně v oblouku o poloměru 220 m s návodní a střední částí hráze sypanou z tříděného hlinitého materiálu, který současně tvoří těsnění hráze. Výpustné a odběrné zařízení je umístěno v jednom věžovém objektu. Aktuální stav hladiny je možné sledovat na internetových stránkách.
Technické údaje:
Stálé nadržení: 0,037 mil. m³ Hladina stálého nadržení: 554,10 m n.m. Zásobní prostor: 0,395 mil. m³ Hladina zásobního prostoru: 561,10 m n.m. Prostor retenční ovladatelný: 0,087 mil. m³ Hladina retenčního ovladatelného prostoru: 562,10 m n.m. Prostor retenční neovladatelný: 0,145 mil. m³ Hladina retenčního neovladatelného prostoru: 563,60 m n.m. Celkový objem: 0,665 mil. m³
Hráz:
Typ hráze: zemní sypaná Těsnění: návodní hlinité Kóta koruny: 564,60 m n.m. Šířka koruny: 5,00 m Délka hráze v koruně: 250,0 m Výška hráze nade dnem: 13,70 m
Bezpečnostní přeliv:
Typ bezpečnostního přelivu: boční, nehrazený Počet polí x délka přelivu: 1 × 30,8 m Kóta přelivu: 562,10 m n.m. Kapacita při max. hladině: 96 m³/s
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.