Povodňový plán obce Prosenice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Prosenice byla nejvýrazněji postižena povodněmi v letech 1997 a 2010. Největší škody napáchala povodeň v roce 1997, která byla většího rozsahu. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán obce Prosenice je způsobena její lokalizací v blízkosti řeky Bečvy. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Prosenice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodňová situace 6.7. - 10.7. 1997
Dne 6.7.1997 ve 20:00 bylo při kontrole stavu hladiny Bečvy na celém úseku u Prosenic zjištěno, že koryto Bečvy je plné až po horní okraj břehů.
Ráno 7.7.1997 bylo zjištěno, že se řeka vylévá z břehů, zaplavuje okolní pole a hladina neustále stoupá. Kolem 9:00 byla zaplavena silnice do Grymova a dále část silnice ve směru na Přerov u Žebračky. Ve 13:20 byl v obci vyhlášen poplach a členům místní SDH byla vyhlášena pohotovost. Byly určeny hlídky pro sledování pohybu hladiny vody, která se pomalu přibližovala od Bečvy k obci. Kolem 14:00 přišla záplavová vlna od Oseka, a během krátké doby začala zaplavovat zahrady, garáže, hospodářské budovy a sklepy v okrajové části u hřiště až po cukrovar. Voda přetékala proudem přes silnici na hřiště a zaplavovala část areálu Moravské zemědělské a. s. a dále se rozlévala jižním směrem, kde se dostala do blízkosti domů na okraji další části Prosenic směr na Žebračku. V této části obce zatopila voda několik sklepů a garáží. V těchto dnech byl Strhanec, protékající obcí, vypuštěn a nedošlo tak k dalšímu zaplavení i ve středu obce. 
V 15:00 odčerpávala jednotka SDH vodu ze zatopených sklepů. Hladina vody neustále stoupala, nebylo možné vodu ze sklepů čerpat. Voda zatopila elektroinstalaci, z bezpečnostních důvodů byl pro postiženou část obce od hřiště až k cukrovaru, vypnut elektrický proud. 
V noci 7. na 8.7 bylo zjištěno, že výška hladiny vody se stabilizovala a postupně začala pomalu klesat. 
Před polednem 8.7. 1997 bylo zahájeno odčerpávání vody ze zatopených sklepů z rodinných domů u hřiště. V 15:00 bylo odčerpávání zastaveno, protože do sklepů přitékala další voda ze zaplavených polí a zahrad. 
Dne 10.7.1997 výrazně poklesla hladina Bečvy, voda již protékala jen řečištěm. Okolní pole byla stále zaplavena. Celý den bylo prováděno odčerpání vody ze zatopených sklepů a s pomocí techniky cukrovaru byl zajištěn odvoz bláta a zničených věcí. Další dny stále pokračovalo odčerpávání vody ze sklepů, silnic a z fotbalového hřiště. 
Ve dne 14.7.1997 bylo ohlášeno zrušení všech tří stupňů povodňové aktivity, jelikož hladina Bečvy se stabilizovala na normál. 
Povodňová aktivita ve dnech 19.7. - 21.7.1997
Ve dne 19.7.1997 ve 3:45 byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. 
Dne 20.7.1997 v 15:30 byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V obci byla vyhlášena pohotovost místní jednotce SDH a každou hodinu byla sledována hladina vody v Bečvě. V 16:00 hodin dosáhla hladina nejvyššího bodu a do 24 hodin zůstala na stejné úrovni. Od půlnoci začala hladina klesat. 
21.7.1997 v 7:55 byl zrušen třetí stupeň povodňové aktivity. Dne 23.7.1997 byl zrušen první stupeň povodňové aktivity.   
Povodňová aktivita ve dnech 17. 05. 2010
Velké škody vznikly převážně na kořenové čističce odpadních vod, která byla zcela zaplavena a zanesena bahnem. Další velké škody vznikly na meliorační stoce, která byla zanesena bahnem.  Nevyčíslitelná škoda je na obecních rybnících nelze zjistit kolik ryb bylo při povodni odplaveno, také byl při povodni zničen propustek z obecního rybníka do řeky Bečvy. Povodeň zlikvidovala nově vysázené lesní školky. Dále došlo k zatopení několik zahrad a sklepních prostor. Velké škody zanechala povodeň také na úrodě zaplavených polí.