Povodňový plán obce Sazomín



Charakteristika zájmového území

Obec Sazomín se nachází v kraji Vysočina, ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Žďár nad Sázavou. K 1. 1. 2022 žije v obci 258 obyvatel. Rozloha obce je 529,1 ha.

Obec Sazomín se nachází 7 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou, na obou březích vodního toku Oslava. Obec protíná silnice první třídy I/37. Nejvyšším bodem na správním území je Zemanův kopec s výškou 558 m n. m. Naopak nejnižším bodem na správním území je údolní vodního toku Oslava, kde klesá terén na 510 m. n. m. Celkový ráz krajiny v okolí obce je členitý a více než polovina rozlohy katastrálního území je tvořena ornou půdou. V obci stojí za zmínku také účelové letiště, tzv. travnatá nouzová plocha.

Katastrální území obce Sazomín

Katastrální území obce Sazomín

 

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území do provincie Česká vysočina, do soustavy Česko-moravská soustava, podsoustavy Českomoravská vrchovina, celku Křižanovská vrchovina, podcelku Bítešská vrchovina, východní část katastrálního území pak do okrsku Novoměstská pahorkatina a západní část do okrsku Veselská sníženina.

Okrsek Novoměstská pahorkatina je členitá (v severní části až plochá) pahorkatina s rozlohou 97,83 km2. Je tvořena převážně lenkokrálními biotickými migmatity monotonní skupiny strážeckého moldanubika s pruhy amfibolitů a erlanů. Jedná se o plošiny holoroviny místy se zachovalými kořeny tropických zvětralin a údolní pedimenty. Oblast je středně zalesněná smrkovými porosty s borovicí, vyskytují se zde pole, louky a drobné rybníky.

Okrsek Veselská sníženina je plochá sníženina o rozloze 102,61 km2. Nachází se na migmatitech a amfibolitech moldanubika. Na západním okraji probíhá hlavní evropské rozvodí, nachází se zde zbytky třetihorních tropických zvětralin na plošinách holoroviny. Jedná se o pramennou oblast Oslavy s plochými rozevřenými údolími vodních toků. Oblast je středně zalesněná smrkovými porosty s borovicí a modřínem. Nacházejí se zde borové porosty, vzácně zbytky bučin, četné jsou rybníky s pobřežními mokřady, vlhké louky, často s rašelištními druhy.

Z geologického hlediska je východní část území obce Sazomín tvořena především pararulou až migmatitem, v údolí řeky Oslavy se nachází nivní sediment. V západní části katastrálního území se nachází pararula, místy doplněná amfibolity. V nejzápadnější části území se nachází oblast s výskytem migmatitu až ortorul.

Digitální model reliéfu na území obce Sazomín

Digitální model reliéfu na území obce Sazomín

 

Sklonitost terénu na území obce Sazomín

Sklonitostní poměry na území obce Sazomín

Struktura půdního fondu

Na území obce Sazomín se nachází dva dominantní půdní typy. Ve východní části dominuje půdní typ pseudoglej modální, v okolí řeky Oslavy doplněný glejem fluvickým. Ve střední a západní části katastrálního území dominuje půdní typ pseudoglej, kdy se ve střední části jedná o varietu pseudoglej modální a v západní části pseudoglej dystrický. Tyto typy jsou místy doplněny také půdním typem kambizem mesobazická, kambizem dystrická nebo luvizem oglejená.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 529,1 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území obce vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako orná půda (232,6 ha).

Využití pozemků v obci Sazomín (dle ČSÚ k 31. 12. 2021)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 232,6 ha 44,0 %
Chmelnice 0,0 ha 0,0 %
Vinice 0,0 ha 0,0 %
Zahrady 5,4 ha 1,0 %
Sady 0,0 ha 0,0 %
Trvalé travní porosty 72,5 ha 13,7 %
Lesní půda 180,1 ha 34,0 %
Vodní plochy 11,2 ha 2,1 %
Zastavěné plochy 5,1 ha 1,0 %
Ostatní plochy 22,1 ha 4,2 %
Celková výměra k.ú. 529,1 ha 100,0 %


Klimatické charakteristiky

Na území obce Sazomín je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 7,1 - 8 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 651 - 700 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá území obce do mírně teplé klimatické oblasti MT3.

Lokalita se tak vyznačuje krátkým, mírným až mírně chladným a suchým až mírně suchým létem, normálním až dlouhým přechodným obdobím s mírným jarem a mírným podzimem. Zima je normálně dlouhá, mírná až mírně chladná, suchá až mírně suchá s normálním až krátkým trváním sněhové pokrývky.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT3

Charakteristika MT3
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 120 - 140
Počet mrazových dnů 130 - 160
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -3 - (-4)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50