Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Šelešovice byla v minulosti několikrát postižena povodněmi způsobenými především přívalovými srážkami, nejvýznamněji v letech 1990, 2010, 2019 a 2020. Při silných přívalových srážkách zde dochází k rozvodnění vodního toku Kotojedka a k následnému zaplavení sklepů, zahrad, domů a komunikací. Rozsáhlé povodně a bláto způsobují nepříjemné škody na nemovitostech. Obec je nejvíce postižena ze severní strany na ulicích Ratajská a Kroměřížská.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Šelešovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodeň v 90. letech 20. století
Povodeň postihla obec 12. května 1990, kdy došlo vlivem prudkých bouřek a přívalových dešťů k rozvodnění Kotojedky a k zatopení všech domů po levém břehu toku od křižovatky až po kovárnu (domy č. p. 28, 14, 62, 99, 58, 81, 102, 76, 91 a 116). Přívalová voda stékala na ulici Kroměřížská, protože se nachází pod velkým svahem polí. Během povodně došlo k zatopení sklepů, studen a dvorů. Přes dvory se dostalo bláto i do přízemí domů. O tomto nebezpečí splachu z polí občané nevěděli, protože JZD zrušilo polní cestu. Škody na obecním i soukromém majetku byly obrovské a jejich odstraňování trvalo několik dní. Jednotka SDH Šelešovice pomáhala dobrovolně všem občanům s uklízením a s odstraňováním škod napáchaných velkou vodou. Zanedlouho postihla obec další průtrž mračen, konkrétně 8. června 1990. Během této povodně byly zaplaveny sklepy a dvory na levé straně ulice Ratajská (zejména domy č. p. 124, 105 a 122).
Povodňová aktivita v letech 2019 a 2020
Poslední významné povodně zasáhly obec 2. září 2019 a 28. července 2020, kdy vlivem silných přívalových srážek došlo ke splachu z polí a k rozlivu toku Kotojedky. Vzhledem k velkému množství vody nebyly kanálové vpusti schopny pojmout všechnu vodu.
Povodně v obci Šelešovice v roce 2019
Povodně v obci Šelešovice v roce 2019