Povodňový plán městyse Sloup



Charakteristika zájmového území

Městys Sloup se nachází v Jihomoravském krajiSO ORP Blansko a tvoří severní bránu do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. K 1. 1. 2021 bylo v městysi evidováno 966 obyvatel. Velikost městyse činí 764,8 ha.

Přírodní dominantou městyse a největší turistickou atraktivitou jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně se světoznámou Eliščinou jeskyní, krápníkem Svícnem a jeskyní Kůlnou. Vstupnímu areálu jeskyní vévodí osamělé skalisko "Hřebenáč", podle jehož sloupovitého tvaru je odvozen název městyse. Ze Sloupu jsou po turistických stezkách lehce dostupné všechny ostatní veřejnosti přístupné jeskyně Moravského krasu včetně propasti Macocha. Sloup je také křižovatkou místních i nadregionálních cyklotras.

Katastrální území městyse Sloup

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území do provincie Česká vysočina, subprovincie Česko-moravská soustava, oblasti Brněnská vrchovina a celku Drahanská vrchovina. Severní a větší část městyse (nezastavěná oblast, lesy) dále náleží do podcelku Konická vrchovina a okrsku Ludíkovská plošina. Jižní (zastavěná) část náleží do podcelku Moravský kras a okrsku Suchdolské plošiny.

Ludíkovská plošina (protivanovská planina) je plochá vrchovina s rozlohou 162,78 km2. Je tvořená převážně spodnokarbonskými drobami a břidlicemi. Planina je charakteristická plošinatým, k centru se postupně zvedajícím povrchem rozděleným na ploché hřbety a široká úvalovitá údolí. Oblast je převážně zalesněná smrkovými porosty se zbytky bučin, kolem obcí se rozkládají rozlehlá pole a pastviny se zbytky vlhkých květnatých luk.

Suchdolské plošiny jsou tvořeny mělkou sníženinou s krasových povrchem o rozloze 28,30 km2. Z velké části jsou pokryté spraší a vyplněné neogenními usazeninami. Jsou typické výskytem krasových jevů, jako jsou kaňony, závrty, jeskyně či slepá a poloslepá údolí s ponory. Plošiny jsou tvořeny převážně kulturními loukami, žleby jsou lesnaté a převažují zde bučiny.

Nadmořská výška Sloupu je 470 m n. m. Nejvyšší okolní kopce dosahují výšky 650 m. Terén se směrem od severu k jihu rychle svažuje, svahy jsou od sebe odděleny zaříznutými potoky, které se v městysi stékají do vodního toku Punkva, jenž opouští území v jižním cípu katastru, kde se propadá do podzemí. Celkový ráz krajiny v okolí městyse je členitý a více než polovina rozlohy katastrálního území je zalesněná.

Území městyse Sloup je z geologického hlediska tvořeno především drobou, v oblastech kolem vodních toků je zastoupena hlína, písek či štěrk. Západně od intravilánu se nachází úzký pruh kamenitého až hlinito-kamenitého sedimentu, na nějž dále na západ navazuje vápenec.

Struktura půdního fondu

V území městyse Sloup jednoznačně dominuje půdní typ kambizem a jeho variety (především mimo zastavěné území). V oblasti intravilánu městyse převažuje fluvizem modální, která se dále s půdním typem glej fluvický vyskytuje v místech vodních toků. Západně od intravilánu je dále zastoupena hnědozem oglejená a u západní hranice katastru je možné najít také rendzinu kambickou.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 764,8 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území městyse vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu lesní půda (614,8 ha). Dále jsou zde již v poměrně malé míře přítomny trvalé travní porosty (61,2 ha), ostatní plochy (37,1 ha) a orná půda (21,3 ha). Kolem jednoho procenta se na území městyse potom nachází zastavěné plochy (10,6 ha), zahrady (9,5 ha) a vodní plochy (8,7 ha) a nejmenší plochu zaujímají sady (1,5 ha).

Využití pozemků v městysi Sloup (dle ČSÚ k 31. 12. 2020)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 21.3 ha 2.8 %
Zahrady 9.5 ha 1.2 %
Sady 1.5 ha 0.2 %
Trvalé travní porosty 61.2 ha 8.0 %
Lesní půda 614.8 ha 80.4 %
Vodní plochy 8.7 ha 1.1 %
Zastavěné plochy 10.6 ha 1.4 %
Ostatní plochy 37.1 ha 4.9 %
Celková výměra k.ú. 764.8 ha 100 %

Klimatické charakteristiky

Na území městyse Sloup je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 7,1 - 9 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 651 - 700 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá území městyse do mírně teplé klimatické oblasti MT3.

Oblast MT3 se vyznačuje mírným jarem, kratším mírně chladným a sušším létem a mírně chladnou a mírně suchou zimou. Následující tabulka charakterizuje klima v dané lokalitě.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT3

Charakteristika MT3
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 120 - 140
Počet mrazových dnů 130 - 160
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -3 - (-4)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50