Povodňový plán obce Šenov u Nového Jičína



Charakteristika zájmového území

Obec Šenov u Nového Jičína se rozkládá asi dva kilometry severně od Nového Jičína a nachází se v Moravskoslezském kraji. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je rovněž okresní město Nový Jičín. K 1. 1. 2024 bylo v obci evidováno 2 074 obyvatel. Rozloha katastru je 1 562,9 ha. V obci se nachází ZŠ a MŠ, knihovna a střední škola. Obec také nabízí mnoho sportovních, relaxačních (Lazebník šenovský) a zájmových příležitostí (Rybářský spolek, Myslivecké sdružení Šenov - Kunín, Včelařský spolek). Dále zde nalezneme historické památky - farní kostel sv. Martina, který byl vybudovaný patrně na přelomu 13. a 14. století. Před kostelem sv. Martina se nachází památník obětem z I. a II. světové války. Za zmínku stojí Bannerova studánka nebo kaplička.

Dle Natura 2000 zasahuje do zájmového území (severozápadní cíp) chráněná krajinná oblast Poodří, jejíž hranice kopírují také stejnojmennou významnou ptačí oblast. V této oblasti můžeme pozorovat výskyt různých chráněných vodních a mokřadních druhů ptactva jako jsou bukač velký, moták pochop, ledňáček říční nebo kopřivka obecná.

Katastrální území obce Šenov u Nového Jičína

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území do provincie Západní Karpaty, soustavy Vnější Západní Karpaty, podsoustavy Západobeskydské podhůří, celku Podbeskydská pahorkatina, podcelku Příborská pahorkatina, okrsku Novojičínská pahorkatina.

Území leží na styku dvou základních geologických a geomorfologických celků České republiky, prvohorního Českého masivu a druhohorních až třetihorních Západních Karpat. Na styku obou celků leží příkopová propadlina Moravské brány, kterou vyplňují mladotřetihorní (miocenní - spodnobadenské) uloženiny, představující součást tzv. karpatské předhlubně. Celé toto území má velmi složitou geologickou stavbu. Při mladotřetihorním vrásnění byla okrajová podslezská jednotka (horniny svrchní křídy a starších třetihor) Vnějších (někdy též flyšových) Západních Karpat přesunuta na vzdálenost nejméně několik desítek kilometrů přes Český masiv a karpatské předhlubně. Na ně se nasunula slezská jednotka (svrchní jura až starší třetihory). Celé území vymodelovaly ve starších čtvrtohorách do dnešní podoby jižní výběžky kontinentálního skandinávského ledovce, který zasáhl hluboko do oderské části Moravské brány.

Území obce Šenov u Nového Jičína je z geologického hlediska tvořeno především sprašovou hlínou. Jihozápadní část katastru je navíc tvořena jílovcem, pískovcem, slepencem. Intravilán obce a oblasti kolem vodních toků jsou tvořeny hlínou, písky a štěrky.

Hypsometrie v obci Šenov u Nového Jičína

Sklonitostní poměry reliéfu na území obce Šenov u Nového Jičína

Struktura půdního fondu

Charakteristickým typem půd na území obce jsou především luvizemě, které se vyznačují výraznou illimerizací (vymíláním koloidního jílu směrem do nižších pozic), pseudogleje, které se často vyskytují na špatně propustném podloží, což zapříčiňuje zadržování srážkových vod v půdním profilu, fluvizemě, které se vyskytují především v opakovaně zaplavovaném území a mohou tedy indikovat rozsah historický povodní.

Celková rozloha řešeného území činí 1 562,9 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků.

Využití pozemků v obci Šenov u Nového Jičína (k 31. 12. 2023 dle ČSÚ)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 810,2 ha 51,8 %
Zahrady 49,4 ha 3,2 %
Sady 1,7 ha 0,1 %
Trvalé travní porosty 20,2 ha 1,3 %
Lesní půda 458,1 ha 29,3 %
Vodní plochy 18,2 ha 1,2 %
Zastavěné plochy 56,0 ha 3,6 %
Ostatní plochy 149,2 ha 9,5 %
Celková výměra k. ú. 1 562,9 ha 100,0 %

Klimatické charakteristiky

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá území Šenova u Nového Jičína do mírně teplé klimatické oblasti MT9. Ta se vyznačuje delším létem, které je teplé, suché až mírně suché, přechodné období je krátké s mírným až mírně teplým jarem a mírně teplým podzimem, zima je krátká, mírná, suchá, s krátkým trváním sněhové pokrývky.

Dle portálu klimatickazmena.cz je hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 – 9 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 701 – 800 mm.

Charakteristické indexy pro mírně teplou oblast MT9

Charakteristika MT9
Počet letních dnů 40 - 50
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -3 - (-4)
Průměrná teplota v červenci [°C] 17 - 18
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 8
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 100 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 400 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 80
Počet zamračených dnů 120 - 150
Počet jasných dnů 40 - 50