Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
V obci Tršice se nachází vodní díla, která by v případě povodně mohla nepříznivě ovlivnit průchod povodně. V blízkosti obce se nachází Tršická přehrada. Dále se v Tršicích nachází tři malé vodní nádrže: nad obcí pod Tršickou přehradou je rybník Farganík, přímo v obci je Zámecký rybník, v nejjižnější části katastru pak rybník zvaný Dolní. Další vodní nádrž se nachází v části obce Vacanovice. Všem vodním dílům je potřeba věnovat zvýšenou pozornost.
Přehradní nádrž Tršice byla vybudována v údolí Olešnice jako vodní nádrž III. kategorie. Funkcí tohoto díla je zadržení povodňových průtoků říčky Olešnice a také případné využití vody k závlahám. V současnosti je využívána především k rekreaci. Stavba přehrady byla zahájena v roce 1980 a dokončena v roce 1983.
Pro VD Tršice byl v roce 2004 zpracován dokument „Parametry zvláštních povodní“ (autor Vodní díla – TBD a.s.), ze kterého vyplývá, že za povodní je vodní dílo zabezpečeno pro průchod povodňové vlny stoleté i tisícileté povodně (Q100 = 24 m3.s-1, Q1000 = 43 m3.s-1). Při zvláštní povodni by mohlo dojít k zaplavení části obce. Celková doba trvání zvláštní povodně po dosažení Q100 v korytě pod hrází byla vypočtena na 49,5 min, kulminační průtok 454 m3s-1. Výpočtově bylo stanoveno záplavové území při zvláštní povodni.
Manipulace při povodních
Pro zachycení povodňových průtoků slouží retenční prostor nádrže nad kótou 309,30 m n. m. Povodňovými přítoky se nejprve plní vyprázdněná část zásobního prostoru. Podle rychlosti stoupání hladiny vody v nádrži a situace v povodí, se zvyšuje odtok spodními výpustmi postupně až do jejich plné kapacity při max. hladině zásobního prostoru. Pokud v dalším průběhu povodně přítok převýší kapacitu spodních výpustí, začne se plnit neovladatelný retenční prostor a dojde k přepadu vody přes hranu bezpečnostního přelivu. V dalším průběhu povodně obsluha přivírá výpusti tak, aby hodnota celkového odtoku řečištěm pod přehradou nepřesáhla 7 m3/s. Při hladině 309,53 m n. m. jsou výpusti zavřeny a další průběh povodně je již ovlivňován pouze retenčním prostorem nádrže. Dojde-li v průběhu povodně ke zvýšení hladiny v nádrži na kótu 309,95 m n. m. a přítok má stále rostoucí tendenci, otevírá obsluha postupně spodní výpusti tak, aby další vzestup hladiny byl zastaven a nedošlo k překročení max. hladiny vody v nádrži.
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.