Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byla obec Tasovice naposledy zasažena povodněmi v roce 2013. K povodni došlo v důsledku dlouhotrvajících srážkových úhrnů, které způsobily zvýšení průtoku a následné zdvižení vodní hladiny Dyje. Proud vody napáchal škody především na komunikacích a veřejných prostranstvích. Situace si vyžádala i jmenování nepřetržité povodňové hlídky.
Významnější povodně většího rozsahu obec postihly v roce 2006, konkrétně 29. 3. - 6. 4. a 30. 6. Povodeň byla způsobená rozsáhlými srážkami dlouhého trvání, které zapříčinily nárůst průtoku Dyje až na 250m3/s. Došlo k vyhlášení II. stupně povodňové aktivity v 11:30 a vlivem nepřestávajících srážek i ke III. stupni povodňové aktivity v čase 12:15. Od 16.00 v obci zasahovala jednotka SDH, pomáhala s výstavbou dočasné hráze z pytlů s pískem a vykonáváním hlídkové služby. V noci z 29. 3. na 30. 3. v roce 2006 pokračovala monitorovací činnost a od 23:15 byl vyhlášen stav pohotovosti a obyvatelé vybraných nemovitostí museli být evakuováni. Proud vody poškodil zahrady, zemědělské pozemky i nemovitosti občanů.
Rozsáhlé záplavy zasáhly obec i v roce 2002. K povodni došlo 30. 12. v důsledku ohroženosti ledovými jevy na řece Dyji. Byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity s nutností pravidelného sledování řeky. Ohrožena byla čerpací stanice, malá vodní elektrárna, významnější škody na majetku občanů však nevznikly.
Závažnější situaci způsobila povodeň v období od 12. 8. do 17. 8. v roce 2002. Vyhlášený byl III. stupeň povodňové aktivity na řece Dyji a 13. 8. ve 20:00 byly zahájeny zabezpečovací práce a byla nasazena těžká kolová technika - nakladač + vozidla TATRA, LIAZ + dovoz kamene, písku a štěrku. Současně probíhaly zabezpečovací práce proti záplavám formou stavění hrází z pytlového písku za budovou OÚ v Tasovicích u rodinného domku Slezákových a celé ulice od mlýnského náhonu směrem k ČOV. Přesto byly zaplaveny místní komunikace, zemědělské objekty, polnosti a také pozemky v okolí ČOV. Zasaženy byly obytné i sklepní prostory rodinných domů.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Tasovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Zřízení nepřetržité povodňové hlídky - archiv obce Tasovice
V Tasovicích dne 10. 6. 2013 v 8:00
Z nařízení Ústřední povodňové komise zřizuji nepřetržitou povodňovou hlídku za účelem monitoringu srážek a hladiny řeky Dyje na území obce Tasovice.
Předseda hlídky:
Sabáček Jaroslav, starosta
Členové hlídky:
Houšť František, místostarosta
Vašina Jiří, velitel jednotky SDH Tasovice
Hlídka bude pokračovat v činnosti, kterou prováděl starosta od prvního zvýšení toku v řece Dyji, dne 3. 6. 2013. Průtok vody 80m3/s Vranov. Viz zápis a opatření na mlýnském náhonu 4. 6. 2013.
Členové hlídky byli jmenování telefonicky dne 10. 6. 2013 v 8:00.
Velitel SDH bude informovat členy požárního družstva o možnosti rizika intenzivních srážek, bouřek, rychlosti větru, sesuvu půdy a vývraty stromů.
Odtok Znojmo v 7:00 - 42,34 m3/s.
Škody při povodni od 29. 3. do 6. 4. v roce 2006 - archiv obce Tasovice
V Tasovicích 25. 4. 2006
1) Zaplavené území obce
Celkem v k. ú. Tasovice - 131 ha
z toho:
f. Prekop Jindřich (f. LUKOP) - 103 ha - 101 ha orná půda, 2 ha skleníkový areál
soukromý zemědělec Matula Antonín - 6 ha - orná půda
soukromý zemědělec Vedra Jiří - 1 ha - orná půda
ZD Hodonice - 3 ha - orná půda
ostatní plochy / zahrady - 13 ha (0,5 ha zastavěná plocha, 5 ha zahrady, 6,5 ha orná půda, 6 ha ostatní plochy)
2) Zatopené zastavěné území
Celkem v k. ú. Tasovice - cca 0,5 ha
z toho:
RD č. p. 77 Caesar - zastavěná plocha, nádvoří, do objektů voda nepronikla
RD č. p. 307 Miléř Fr. - zastavená plocha, nádvoří, sklep pod RD - čerpání vody
RD č. p. 420 Slezák Mir. - garáž v podsklepeném RD + čerpání vody
ŘD č. p. 65 Lesniak Alois - sklep pod RD - spodní voda, čerpání vody
3) Počet evakuovaných obyvatel
RD č. p. 77 Caesar 30. 3 - 1. 4. počet osob 2 - evakuace vlastními prostředky
RD č. p. 307 Miléř Fr. 30. 3 - 31. 3. počet osob 2 - evakuace vlastními prostředky
Barabáš Jiří - Hodonice, Nádražní 10 - Malá vodní elektrárna 30 - 40 tisíc korun - zaplavení strojovny.
Obec Tasovice zatím vynaložila tyto finanční náklady při povodních:
Pytle na písek v hodnotě 9 044,00,-
Nafta - doprava pytlů občanům 302,50,-
Refundace mzdy hasičům 2 400,00,-
Celkem 11 747,00,-
Díky pomoci dobrovolníků a SDH se zamezilo škodám na majetku občanu, kteří bydlí v blízkosti řeky Dyje. Členové SDH hlídali most přes řeku Dyji, došlo k odstranění zábradlí, aby nedošlo k přelití.