Povodňový plán obce Úsilné



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Úsilné lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. kdy dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Úsilné, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně (Zdroj OÚ)

Vlivem polohy obce dochází zpravidla v letních měsících vlivem prudkých bouří a deště k záplavám návsi a jejího okolí. Některé zaznamenala i obecní kronika. avšak jen malou část.
  • První zmínka je z roku 1925, kdy 26. srpna 1925 byli občané v noci ze spánku vyrušeni hukotem vody, která se valila rozvodněnými potoky a zaplavila celou náves i okolí. Z níže položených pozemků odplavila ornici. Proud vody byl tak silný, že strhl pevný kamenný most na okresní silnici za obcí.
  • 1. června 1949 - Bouře s průtrží mračen a krupobitím. V malé chvíli spadlo takové množství vody, že náves byla proměněna v jezero. Komise vyslaná ONV uznala 80-90% škodu na polích.
  • 2.července 1958 - Prudká bouře s průtrží mračen - náves a okolí pod vodou
  • 12. srpna 1959 - V noci silné bouřka. Průtrž mračen, voda zaplavila náves a okolí. V Hrdějovicích museli vystěhovat několik rodinných domků.
  • 27. srpna 1963 - Večer prudká bouře, krupobití - náves pod vodou.
  • 21. září 1964 - Silná bouřka s krupobitím. prudký liják - náves pod vodou
  • 13. září 1966 - Prudká bouře. vydatný liják a náves opět proměněna v jezero
  • 16. června 1972 - Silná bouře, prudký déšť a náves pod vodou.
  • 16. července 1972- Bouře, prudký déšť a náves zaplavena vodou
  • 27. června 1991 - Velká bouřka a s ní velký příval vody. I když rybník zadržel první příval vody, vodní živel nebylo možno zastavit. Náves celá pod vodou. Voda vnikla dveřmi do kaple, Jerhotům do dvora a do stodoly. Proud vody odnášel polena dříví a celou kůlnu, p. Macákovi Č.S. odnesl i zděnou udírnu. Kapři z rybníka plovali po návsi i po loukách za vsí.
  • 31. srpna 2002 - V noci velmi silná bouře. prudký příval vody a náves. školka i dům Šulců pod vodou.
  • 10. června 2013 - V podvečer prudká bouře, silný liják a během hodiny náves a její okolí pod vodou. Silný proud bral vše, co se mu postavilo do cesty. Nejvíce bylo postiženo zahradnictví u Šulců a školka. Přepravky s květinami a zeleninou byly odplaveny daleko na lukách za vesnicí. Silnice s potokem splynuly v jednu řeku.
    Podrobný průběh:
    -kulminace během hodiny (18.00 – 19.00), pokles hladiny – během dvou hodin – 20.00 – 22.00
    -voda se přelila přes dřevěnou lávku za úřadem, podemlela břehy potoka a podemlela parkoviště za úřadem, centrální náves vč. dětského hřiště byla pod vodou, po opadnutí žádné škody, pouze naplaveniny a bahno…
    -voda zaplavila celé zahradnictví p. Šulce a zahradu MŠ, a dvůr a přilehlé objekty p. Kantora
    -voda těsně minula statek č.p. 1 a zahrady a garáže objektů č.p. 50 a 51


Povodeň v roce 2013 v obci Úsilné

 


Povodeň v roce 2013 v centrální části obce

 


Povodeň 2013 v okolí Kaple sv. Václava