Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Útěchov byla nejvýrazněji postižena povodněmi v letech 1997, 2002, 2008 a 2014. Největší škody napáchala povodeň v roce 1997, kdy došlo k celkovým škodám na obci ve výši 3,5 milionu Kč. Vyšší frekvence výskytu povodní postihující intravilán obce Útěchov je způsobena její lokalizací ve velmi zařízlém údolí s velmi výrazným sklonem svahů, po kterých dochází k povrchovému toku vod do intravilánu obce. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Útěchov, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Povodeň 7. 7. 1997
Obec Útěchov postihla povodeň v odpoledních hodinách, kdy došlo k prudkému přívalovému dešti a rozvodnění toku Třebůvka. Rozlivem došlo k zaplavení mnoha sklepů a zahrad ležících po obou březích Třebůvky, např. domy s č. p. 58, 108, 18, 14, 88, 59, 60. Následky povodně byly odstraněny svépomocí majitelů nemovitostí a sousedskou výpomocí.
Povodeň 17. 6. 2002
V důsledku prudkého deště bylo podél řeky zatopeno mnoho zahrad. Největší škody byly napáchány u domů s č. p. 19, 61, 6, 86 a 89.
Povodeň 18. 8. 2008
Povodeň byla způsobena intenzivními přívalovými dešti a způsobila poničení mostku.
Povodeň 3. 8. 2014
Přívalový déšť způsobil zvýšení hladiny vodního toku Třebůvky a došlo k jeho vylití z koryta. Byly zatopeny přilehlé zahrady a sklepy domů.