Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Vranovice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.
Obec Vranovice má díky své poloze na jihovýchodním úpatí Brd dlouhodobé zkušenosti se všemi základními druhy povodní. Při intenzivních lokálních srážkách je zejména část obce Ural ohrožována splachy z polí, které se nacházejí na svazích. Voda a unášený materiál se koncentrují na obecních komunikacích. Riziko pro obec představují také dva rybníky - Podhůrecký a Podveský, mezi nimiž se nachází většina ze zastavěného území obce.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Vranovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
V nedávné historii byla obec Vranovice nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 2002, 2006 a 2012. Poslední významnější povodně se v obci vyskytly 26. 8. 2022, kdy se nad obcí srazily dvě bouřky a během 20 minut spadlo tolik srážek, že bylo nutné využít pomoc odborných hasičů.
Obec se nachází mezi Podhůreckým a Podveským rybníkem, které spojuje Nesvačilský potok. Tento tok je částečně zatrubněn a voda poté odtéká téměř v pravém úhlu do Podveského rybníka. Kapacita koryta je nedostatečná a voda se vylévá do dvorů přilehlých rodinných domů a zaplavuje je. Škody tak vznikají na majetku občanů, ale i na majetku obce, neboť jsou zatopeny i místní komunikace a v neposlední řadě dochází i k poškození koryta Nesvačilského potoka. Obec sužují i povodně vznikající při přívalových deštích. V horní části obce Vranovice - Ural domy sousedí s výše ležícím polem. V případě prudkých dešťů jsou zatopeny vodou, bahnem a zeminou z těchto polí. Problematická situace nastává i při jarním tání sněhové pokrývky v Brdech.
Povodně v roce 2002 (srpen) byly téměř celorepublikové. Došlo k nim po dlouhodobých srážkách. Při této povodni nevydržela hráz Podhůreckého rybníka. V obci bylo zaplaveno 15 domů, několik aut a zničena místní komunikace. Dále byla poškozena opěrná zeď Nesvačilského potoka, kterou musela obec opravit.
Povodně v roce 2006 byly zapříčiněny také dlouhotrvajícími srážkami v kombinaci s prudkým oteplením, které vedlo k rychlému tání vydatné sněhové pokrývky. Z Brd se na obec valilo velké množství vody. Zaplaven byl stejný počet domů jako v roce 2002, ale mnoha domy voda jen protekla.
Povodně v roce 2012 byly v obci způsobeny přívalovými dešti. Vodou výrazně nasycená půda přívalové srážky nebyla schopna pojmout. Obec měla největší obavy, že nevydrží hráz Podhůreckého rybníka. Případná přívalová vlna by měla katastrofální následky. Naštěstí se tak nestalo. Tento déšť zcela zničil cestu spojující obec s odlehlou částí obce Vranovice – Ural. Oprava této cesty stála 600 tis. Kč. Bahno z polí doslova prošlo několika domy.
Povodně v obci v roce 2022
Povodně v obci v roce 2022