Povodňový plán obce Vyšehořovice



Charakteristika zájmového území

Obec Vyšehořovice spadá pod obec s rozšířenou působností Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, nacházející se ve Středočeském kraji. Obec se skládá z částí Vyšehořovice, Kozovazy a osady Župava. K 1. 1. 2022 bylo evidováno 661 obyvatel, 324 mužů a 337 žen. Rozloha obce činí 659,8 ha.

Z hlediska využití půdy je většina území využívána jako orná půda, a to konkrétně oblasti rovných plošin. Příkré údolní svahy vodního toku Výmola jsou tvořeny ornou půdou i lesními porosty. Údolní dno je pak tvořeno střídavě lesními porosty a trvalými travními porosty. Většina zástavby obce se rozkládá zhruba uprostřed katastrálního území, kudy prochází silnice spojující obce Záluží a Vykáň. Připojují se tu k ní cesty z Horoušan a Mochova. Část obce Kozovazy je situována podél komunikace Vyšehořovice – Mochov. Osada Župava se rozkládá v údolí Výmoly blízko komunikace Vyšehořovice – Vykáň.

Katastrální území obce Vyšehořovice

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologické členění:

Systém: Hercynský

Provincie: Česká vysočina

Subprovincie: Česká tabule

Oblast: Středočeská tabule

Celek: Středolabská tabule

Podcelek: Českobrodská tabule

Reliéf Středolabské tabule představuje plochou pahorkatinu o střední výšce 215 m. Jižní a jihozápadní část tohoto celku tvoří Českobrodská tabule, která se sklání od severu k jihu. Reliéf zájmového území je tvořen zarovnaným povrchem, konkrétně náhorními plošinami, které jsou v rámci katastrálního území porušeny výrazně zaříznutým údolím vodního toku Výmola s jeho přítoky.

Nejvyšší nadmořská výška v území je na východním okraji katastrálního území obce Vyšehořovice na západním svahu Svědčí hůry (252 m n. m.). Naopak nejnižším bodem je oblast údolního dna na severu, kde Výmola opouští katastrální území (194 m n. m.). Střední nadmořská výška činí 238,5 m n. m. 

Digitální model reliéfu na území obce Vyšehořovice

Sklonitost reliéfu je v průměru 1,98°. Maximum 70,7° představují příkré údolní svahy Výmoly s menšími opuštěnými lomy, o největší koncentraci v PP U Skal a v okolí zástavby Kozovazy. Na příkré svahy vodního toku Výmola navazují také dvě hluboce zaříznutá údolí na jihovýchodě (Na úžlabině), z nichž jedno se nachází přímo nad zástavbou osady Župava. Příkré meze se nachází i přímo v zástavbě všech tři částí obce. 

Sklonitostní poměry na území obce Vyšehořovice

Geologické podloží na většině katastrálního území obce Vyšehořovice je tvořeno zarovnanými povrchy plošin z křídových kyselých pískovců, které jsou křemenné, jílové a glaukonitické. Dále jsou plošiny tvořeny kvartérními sprašemi a sprašovými hlínami, a to konkrétně úsek od okraje zástavby obce ve směru na sever a jihovýchodní plošina. Příkré svahy zaříznutých vodních toků jsou tvořeny převážně směsí jílovců, uhelných jílovců, uhlí, prachovce, pískovce a slepence, které jsou křídového stáří. Místy se také jedná o spraše a sprašové hlíny, a to na levém údolním svahu mezi Kozovazy a Župavou. Poblíž severozápadního okraje zástavby obce Vyšehořovice se také nachází část pole tvořená antropogenním nezpevněným sedimentem. 

Z hlediska hydrogeologické rajonizace spadá zájmová oblast do rajonu č. 4510 Křída severně od Prahy.

Struktura půdního fondu

Půdní pokryv je převážně tvořen hnědozeměmi, místy černozeměmi, pokrývajícími spraše a sprašové hlíny. Strmé svahy v jižní části jsou tvořeny karbonátovými pelosoly a kyselými hnědými půdami. Údolní dno je pak tvořeno nivními půdami, oblasti přítoků Výmoly jsou pokryty černicemi. Antropogenní podloží u okraje obce je pokrytý zavážkovou antropogenní půdou. Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR.

Celková rozloha území představuje 659,8 ha. V následující tabulce jsou vypsány procentuální podíly jednotlivých druhů pozemků. Největší zastoupení tu má využití půdního fondu orná půda.

Využití pozemků v obci Vyšehořovice (dle ČSÚ k 31. 12. 2022)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 487,9 ha 74,0 %
Chmelnice 0,0 ha 0,0 %
Vinice 6,6 ha 1,0 %
Zahrady 19,3 ha 2,9 %
Sady 0,0 ha 0,0 %
Trvalé travní porosty 27,8 ha 4,2 %
Lesní půda 31,7 ha 4,8 %
Vodní plochy 9,2 ha 1,4 %
Zastavěné plochy 14,4 ha 2,2 %
Ostatní plochy 62,9 ha 9,5 %
Celková výměra k.ú. 659,8 ha 100,0 %

Klimatické charakteristiky

Celé území se podle Quittovy klasifikace (za období 1961-2000) nachází v teplé klimatické oblasti T2. Jaro a podzim tu jsou poměrně krátké, teplé až mírně teplé. Léto je teplé, dlouhé a suché. Zimní období je krátké, suché až velmi suché. Jedná se o oblast, kde se průměrné roční srážky pohybují v rozmezí 500-550 mm a průměrné roční teploty mezi 10-11 °C. Následující tabulka představuje charakteristiky klimatu podle Quittovy klasifikace.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti T2

Charakteristika T2
Počet letních dnů 50 - 60
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 160 - 170
Počet mrazových dnů 100 - 110
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 18 - 19
Průměrná teplota v dubnu [°C] 8 - 9
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 9
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 90 - 100
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 400
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 200 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 40 - 50
Počet zamračených dnů 120 - 140
Počet jasných dnů 40 - 50

Ochrana přírody

Z hlediska ochrany přírody je v katastrálním území obce vyhlášeno jedno maloplošné chráněné území, a to Přírodní památka U skal. Nachází se u jihozápadního okraje zástavby Vyšehořovic. Jedná se o lokalitu opuštěných malých lomů, představujících bohatá naleziště svrchnokřídových rostlinných zkamenělin, která jsou předmětem ochrany.