Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Město Vsetín bylo postiženo povodněmi v letech 1919 (9. 7.), 1987 (27. 6.), 1997, 2010 (17. 5.), 2016 (31. 7.) a v roce 2019 (22. 5.). Tyto povodně byly způsobeny silnými přívalovými a dlouhotrvajícími srážkami, které způsobily rozliv vodního toku Vsetínská Bečva, nebo Semetínského potoka, a také splach z okolních polí. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Vsetín, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Záznam o povodni 2010
Hladina Vsetínské Bečvy se dnes brzy ráno nacházela na druhém stupni povodňové aktivity. Z břehů je vylito několik místních toků, například v Jasenicích, v Luhu na Ohradě, situace však zatím není tak dramatická jako například v sousedním Valašském Meziříčí. Nicméně povodňové komise vyzývá občany žijící v blízkosti vodních toků, aby si zabezpečili majetek a zvířata. Podle meteorologů má totiž i nadále pršet, takže se předpokládá, že hladiny řek a potoků budou stoupat.
"Situaci monitorujeme průběžně už od včerejšího večera" informovala vsetínská starostka Květoslava Othová. Vsetínská Bečva dosáhla prvního stupně povodňové aktivity kolem půlnoci, ve čtyři ráno už byla na druhém stupni. Hladina pomalu stále stoupá, i když už ne tak rychle, momentálně se pohybuje na hranici druhého a třetího stupně povodňové aktivity. "V případě potřeby můžeme zapůjčit ochranné pytle" informoval Rostislav Křupala, vedoucí vsetínského krizového oddělení.
Na Vsetínsku je asi nejhorší situace na přehradě Bystřička, které do naplnění k hraně přelivu schází ještě asi 2,5 m. Podle zástupců Povodí Moravy dojde při stávajícím přítoku k naplnění přehrady asi za čtyři hodiny.
Na Vsetínsku je zřejmě nejhorší situace na Ohradě, kde se vylil potok z údolí Hlubokého, hladina v řadě dalších místních toků se však nebezpečně blíží hranici koryta. Hasiči mají za poslední hodiny na kontě několik desítek zásahů.
Povodňová aktivita v roce 2016
Nedělní silná bouřka, která se nad vsetínskou místní části v podvečer prohnala, zanechala spoušť také v suterénu jeho domu. "Byla to spodní voda, která se do sklepa tlačila. V místnostech stála voda do výše několika centimetrů," popisuje Semetíňan.
Podle Ladislava Jelínka postupovala bouřková fronta od horního konce Semetína od takzvaného Nového světa. Během půl hodiny se rozvodnil Semetínský potok. "Za bývalou hospodou byl provizorní mostek, ale nízko postavený. Tam se to ucpalo a voda se vylila na fotbalové hřiště. Most nakonec proud strhl," říká Jelínek.
Semetín, který se nachází čtyři kilometry od Vsetína a je jeho součástí, dopadl v neděli nejhůře. Ostatním částem města se vážnější škody vyhnuly.
Nápor vody nedokázalo koryto Semetínského potoka pojmout a na několika místech se voda vylila. Zaplavila sklepy asi desítky rodinných domů, z nichž vodu odčerpávali hasiči.
Po povodni došlo k sanaci sesuvu Ohýřov, která vyšla okolo 6,4 mil. Kč. Došlo tak k zabezpečení příjezdové komunikace k rodinným domům. Dále došlo k opravě propustků a místní komunikace v Semetíně, na Mařičce, která vyšla okolo 940 tis. Kč.