Povodňový plán města Zlaté Hory



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území města Zlaté Hory

Přehled vodních toků a jejich správců na území města Zlaté Hory a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Nejvýznamnější vodní tok, z hlediska povodňového ohrožení na území města Zlaté Hory je Zlatý potok. Číslo hydrologického pořadí 2-04-02-0210, 2-04-02-0250. Zlatý potok pramení severně od obce Heřmanice v nadmořské výšce cca 650 m n. m. Od pramene teče potok severním směrem údolím v blízkosti odkališť firmy DIAMO, s. p., kde jej levostranně posiluje Modrý potok. Následně vstupuje do intravilánu města Zlaté Hory, kde jej překonává množství mostů a lávek. V blízkosti křižovatky II/445 a II/457 se do toku levostranně vlévá Černý potok. Koryto vodního toku má v intravilánu města oboustranné opevnění ve tvaru obdélníku. V blízkosti MŠ Zlaté Hory se na pravém břehu nachází hladinoměrná stanice. Po opuštění města Zlaté Hory tok napájí přírodní památku Zlaté jezero a opouští území České republiky. Plocha povodí po soutok s Černým potokem je činí 14,5 km2 s délkou toku na území ČR 9 km.
Zlatý potok (po Černý potok) je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Základní hydrologické charakteristiky Zlatého potoka

Místo profiluř. kmQa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. C Zlaté Hory, Zlatý potok -- 0,369 2,87 10,6 16,3 34,4 45,3

Podélný sklon vodního toku Zlatý potok


Černý potok 
(číslo hydrologického pořadí 2-04-02-0220) pramení západně od Zámeckého vrchu ve výšce cca 430 m n. m. Následně vodní tok teče severním směrem přes dva vodní nádrže Černé jezero I a II, které dohromady vytváří Přírodní památku Černé jezero. Následně tok teče severovýchodním směrem a do intravilánu města Zlaté Hory vstupuje poblíž dětské léčebny EDEL, odtud jej překonává množství menších mostků a lávek. Posiluje levostranně Zlatý potok poblíž č.p. 204. Celková délka vodního toku činí 3,7 km.

Podélný sklon vodního toku Černý potok

 

Olešnice (číslo hydrologického pořadí 2-04-04-0920, 2-04-04-0940) pramení na západním svahu Příčného vrchu ve výšce cca 750 m n. m. Prvně tok teče západním směrem do Horního Údolí, po jeho opuštění se stáčí na sever a pokračuje do Dolního Údolí. V obou místních částí jej překonává množství menších mostků a lávek. Tok nadále pokračuje okolo Zlatokopeckého skanzenu (poničen povodní 9/2024). Ještě před samotným skanzenem se z něj odděluje náhon, který veden do Zlatých Hor. Tok směřuje k části Ondřejnice, kde tvoří část státní hranice s Polskou republikou. Poté pokračuje do Mikulovic, kde zprava posiluje vodní tok Bělá. Celková délka vodního toku činí 13,91 km.

Olešnice (ř. km 2,47 - 5,95) je ustanovena ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Dále se na území města nachází několik menších vodních toků, např. Černá Opava, Ondřejovický potok, Javorná, Antonínov, Skřivánkovský potok nebo několik bezejmenných vodních toků.

Vodní toky na území města Zlaté Hory


Základní údaje o vodních dílech na území města Zlaté Hory

Přehled vodních děl na území města Zlaté Hory naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na území města Zlaté Hory se nachází několik vodních nádrží. Vesměs se jedná o malé vodní nádrže. Větší vodní nádrže se nachází severně od Zlatých Hor a jedná se o Selský rybník, Rudolfův rybník, Poldův rybník a Zlaté jezero. Posledně jmenovaný tvoří také stejnojmennou přírodní památku. Kromě toho se jižně od Zlatých Hor na pozemcích firmy DIAMO, s.p. nachází několik odkališť a usazovací nádrž.