Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Baška byla postižena povodněmi v letech 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2005 a naposledy v roce 2010. Průběhy jednotlivých povodní popisují záznamy níže, jež si vedli starostové Bašky.
Z výpisků starostů obce Bašky vyplývá, že je obec ohrožena všemi druhy přirozených povodní. Povodňové ohrožení je dáno především výskytem celé řady vodních toků, jež procházejí katastrálním území obce. Vzhledem k poloze obce, přes jejíž území je odváděna voda z významní části Moravskoslezských Beskyd a Podbeskydské pahorkatiny, je povodňové riziko vyšší. Ze zmíněných výpisků vyplývá, že v obci dochází ke zvyšovaní hladiny vodních toků také v důsledku pohybu ledových ker. Největší ohrožení obce by mohlo vzniknout v případě protržení hráze VD Šance, čímž by byla zasažena téměř celá obec.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Baška, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
5. - 11. 7. 1997
Šlo o jednu z největších pohrom a škod na majetku jak občanů, firem tak obecním majetku. Zasaženy byly všechny toky na území Bašky.
18. - 22.6. 1999
Od rána obec sužovaly vydatné deště, jež postupně zvyšují hladiny potoků Bystrý, Baštice. V odpoledních hodinách jsou na II.st. povodňové aktivity. K večeru má ještě déšť sílit, ale již nedochází ke zvýšení průtoků, 19.6. I.st, nato 21.6. OkÚ oznamuje možnost povodní, večer a v noci vydatně prší, hladiny se vrací na II.st., zaplaveny pozemky č.p. 113, 146, 119, 158, zaplaveny některé cesty, hrozí vylití toků, zaplavují se sklepy, např. MŠ, 22.6. déšť ustává, hladiny klesají.
15. - 17. 7. 2000
Nepřetržitý déšť v sobotu, zvýšený průtok na potoku Bystrý, Baštice, Hodoňovický náhon, prší celou noc, postupně se toky dostávají na II.st, v Beskydech hrozí srážky až 70mm, 17.7. nepotvrdilo se, hladiny kulminují a postupně klesají.
20. - 27. 7. 2001
Po informaci ČHMÚ odpoledne silné přívalové deště, toky stoupají, srážky pokračují, další varování meteorologů na velké množství srážek 30-60mm. 24.7. silný déšť, zatopení zahrad v Kunčičkách, Ostravice I.st, odpouští Šance, dále stoupají Hodoňovický náhon, první zatopené zahrady a objekty, Povodí Odry snižuje průtok HN, škody jen v rozsahu ucpaných propustků, toky zůstaly v korytech.
21. 2. 2002
Povodňová situace při oblevě po delším oteplení 6°C, očekává se z horních toků zvednutí hladin a možnost škod, vznik blokád z ledových ker na potoku Bystrý od č.p. 301, další hromadění ledu na Hodoňovickém potoku, řeší a sleduje HZS, postupně se daří kry a zátarasy z ledu na několika místech uvolňovat, k večeru je situace klidná, záseky se netvoří a hladiny se vrací k normálu.
13. 2. 2005
Zátarasy ledových ker na Bystrém potoku, od č.p. 41 po zahradu p. Sýkory. Odstraňování a lámání bagrem, zasahuje HZS, během dne a pro kontrolu i další den se hrozba odstranila, k vylití toku nedošlo.
23. - 24. 8. 2005
Postupně se zintenzivňující déšť cca 26 hod, zaplaveny pozemky a objekty – sklepy, Bystrý, Hodoňovický potok, Baštice III. stupeň, omezení provozu, zaplavení parkoviště, uzavření úseků cest, kde došlo k vylití, kulminace druhý den navečer, třetí den hladina Baštice i dalších toků klesá, odstraňují se škody. Zasažené objekty č.p. 180, 344, 72, 179, 205, 21, 214, 176, 182, 241, 127 a suterén restaurace Kotva.
2010
Největší škoda – poškozený most v Bašce přes Ostravici.
Více viz Fotodokumentace.