Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Chotutice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi je obec Chotutice ohrožena zejména v letním období, a to při dlouhotrvajících regionálních deštích a při krátkodobých srážkách velké intenzity (přívalová povodeň).
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Chotutice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Obec Chotutice bývá povodněmi postihována poměrně často. Při povodních bývá zaplavována zejména oblast v blízkosti železničního mostu přes Výrovku a také místní hřiště a jeho okolí. Zaznamenány byly například povodně v roce 1947, kdy voda dosahovala téměř až k hlavní místní komunikaci, a v roce 1978, kdy voda zaplavila sklepy. Velká jarní povodeň na Výrovce byla také v roce 2006 a 2010, rozsáhlou povodňovou aktivitu musela obec Chotutice řešit v roce 2013, kdy došlo během měsíce června k výrazným povodním. Při přívalových povodních v minulosti letech zaplaveny zejména zahrady a sklepy pod jižním svahem kopce Na Viselci.
Povodně 2. 6. - 5. 6. 2013
Došlo ke značenému zvětšení průtoku Výrovky a následné vylévání z koryta. Povodni přecházela průtrž mračen, která zvedla hladinu Výrovky. Rybník na horním toku Výrovky a její přítoky se naplnily a voda začala přetékat přes koruny hráze. Vlivem narušení jejich statiky došlo k protržení hrází Mlékovického rybníka a rybníka Strašík v Kouřimi. Tato událost byla jedna z hlavních příčin povodně v obci Chotutice.