Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Potenciální riziko představují všechna vodní díla na řece Bečvárce, Výrovce a Blince. V roce 2013 došlo k protržení rybníku Strašík na Výrovce a Mlékovického rybníku na Bečvárce, což způsobilo zvýšení hladiny v řekách. Došlo k rozvodnění Výrovky z koryta řeky a zaplavení ulice K Zastávce, fotbalového hřiště s ulicí Sportovní a ulice Nad Potokem.
Více informací viz kapitola Přirozená povodeň - odstavec Historické povodně, kde jsou uvedeny informace o povodni z roku 2013.
Z hlediska zvláštních povodní jsou rizikové všechny vodní díla na tocích nad obcí. Na Výrovce se nacházejí 2 vodní díla, na Bečvárce (ústí do Výrovky pod hranicí městyse) 8 vodních děl a na Blince 4 vodní díla, z nichž by zvláštní povodeň menšího rozsahu mohly vyvolat 2 největší z nich. Více informací viz kapitola Odtokové poměry - odstavec Vodní díla.
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.