Povodňový plán města Hulín



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území města Hulín

Přehled vodních toků a jejich správců na území města Hulín a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazované vrstvě "Vodní toky".

Území města Hulín spadá do působnosti Povodí Moravy, s. p.

Nejvýznamnějším vodním tokem území města je Rusava.

Vodní toky na území města Hulín

 

Vodní tok Rusava pramení v Hostýnských vrších na jižním úbočí vrchu Bukovina v přibližné nadmořské výšce 600 m. Rusava protéká stejnojmennou obcí Rusava, několika dalšími vesnicemi a městy Holešov a Hulín. Do Moravy se vlévá pod Kroměříží v nadmořské výšce 187 m. Velký rozdíl nadmořských výšek s celkově krátkou délkou toku Rusavy jsou častým důvodem povodní v Hulíně. Ty jsou způsobené prudkým jarním táním a vytrvalými dešti. Průměrný průtok řeky při ústí do Moravy je 0,80 m3/s. Rusava má mnoho drobných přítoků. Nejvýznamnějším a nejvodnatějším přítokem je Ráztoka. Dalšími významnější přítoky řeky Rusavy jsou Stonač a Roštěnka. Délka toku je 29,2 km a plocha povodí činí cca 147,5 km2.

Tok Rusavy je v horní části nevyrovnaný a rychlý, který se postupně snižuje. Na vrchním toku dominuje hloubkový typ eroze, voda vytváří mnoho erozních tvarů - převážně strže. Střední tok je charakteristický tím, že zde přestává převládat erozní působení řeky a nanesený materiál je vlečen po dně. Od středního toku až k ústí do Moravy je Rusava silně regulována. Její délka byla zkrácena asi o polovinu. Před regulací se řeka Rusava rozdělovala za Holešovem na dvě ramena a ta se stékala v Hulíně. Druhé rameno dalo tak vzniknout vodoteč Žabínek. Vodní toky tak mají rovnoběžný charakter. Regulace Rusavy měly započít již v roce 1908, ale válka tyto snahy přerušila. S pracemi na regulaci se nakonec začalo v roce 1924, kdy byl zregulován úsek od Všetul až po společenský cukrovar v Hulíně. Koryto v Hulíně je navrhnuto na stoletý průtok a břehy jsou ohraničeny kamenobetonovými zdmi.

Vodní tok Rusava je ustanoven ve vyhlášce č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významný vodní tok.

Podélný profil Rusavy (staničení ř. km od pramene)

Podélný profil Rusavy (staničení ř. km od pramene)

 

Základní hydrologické charakteristiky vodního toku Rusava

Místo profiluŘ. kmQa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. B Chomýž, Rusava 22,85 0,229 4,4 9,7 14,1 31,5 43,0

 

Mojena pramení v Hostýnských vrších na jihozápadním svahu Javorčí v nadmořské výšce 490 m. Od pramene teče přes obce Přílepy, Martinice, Zahnašovice, Ludslavice, Chrášťany a Záhlinice. Nad Otrokovicemi se vlévá v nadmořské výšce192 m jako levostranný přítok do řeky Moravy. Od Přílep až po soutok je zregulovaná a na spodním toku má rovněž značně přeložené koryto. V Přílepech se navíc na toku nachází vodní dílo Mojena. Jedná se o retenční nádrž, jejímž vlastníkem je Povodí Moravy, s. p. Délka toku je 25,2 km, plocha povodí činí 62,3 km2 a průměrný průtok u ústí činí 0,23 m3/s. 

 

Žabínek je drobnou zregulovanou vodotečí mezi Holešovem a Hulínem. Dnes má podobu spíše melioračního příkopu. Před Hulínem u průmyslového areálu před vlakovým nádražím je tok zatrubněn. Pod intravilánem Hulína protéká Žabínek zatrubněný. Na západním okraji Hulína před zahrádkářskou kolonií je tok opět otevřen. Soutok Žabínku s Rusavou je otevřený bez možnosti manipulace. Délka toku je 7,476 km.

 

Základní údaje o vodních dílech na území města Hulín

Přehled vodních děl na území města Hulín naleznete v mapové prohlížečce v dotazované vrstvě "Vodní díla".
Na území města Hulín se nachází celkem devět vodních děl. Jedná se o osm rybníků a jedno štěrkoviště.