Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Na vodních tocích na území města se nenachází žádná vodní díla, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň většího rozsahu a způsobit ohrožení města Kyjov. Výše na vodním toku Kyjovka se však nachází VN Koryčany, které spadají do II. kategorie TBD a také VN Jestřabice na vodním toku Kratinka, které spadá do IV. kategorie TBD. Havárie na těchto vodních dílech by mohlo ohrozit i zastavěnou část města Kyjova a jeho místních částí.
Vodní nádrž Koryčany
Provozovatel VD: Povodí Moravy, s. p.
Kategorie VD (dle vyhlášky 471/2001 Sb. o TBD) - II.
Účel vodního díla
Nádrž je určena k akumulaci vody pro vodárenský odběr do skupinového vodovodu Kyjov, trvalé zajištění minimálního průtoku, snížení povodňových průtoků a výrobu elektrické energie v malé vodní elektrárně.
Pro převádění povodňových průtoků slouží boční přeliv se skluzem na pravém břehu. Skluz má šířku 3 metry a je vyústěn pod hrází do vývaru. Kapacita nehrazeného bočního přelivu je asi 26 metrů krychlových za vteřinu. Spodní výpust nádrže tvoří potrubí, ovládané kuželovým uzávěrem a kanalizačním stavítkem. K zachování minimálního průtoku vody pod hrází slouží asanační potrubí o průměru 200 milimetrů.
Hydrologické poměry:
- Plocha povodí: 27,61 km2
- Objem: 2,564 mil. m3
- Průměrný dlouhodobý roční průtok: 0,068 m3/s
- Q100: 42,500 m3/s
- Q365d: 0,010 m3/s
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.