Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozená povodeň na hlavních vodních tocích
V obcích v územním obvodu ORP Louny lze předpokládat především typ povodně zimní a částečně také typ povodně letní způsobené přívalovými dešti.
Ohroženy jsou všechny obce, jejímž katastrem prochází vodní tok Ohře. Ohrožená je také obec Obora, kde se nachází soutok řeky Ohře a Smolnického potoka. Hrozí nebezpečí setkání vlny jdoucí po Ohři a vlny jdoucí po Smolnickém potoce (přívalové srážky, rychlé tání).
Povodeň tohoto typu lze celkem úspěšně předvídat na základě hydrometeorologické předpovědní služby. Nejčastější výskyt je v jarních až letních měsících, případně podzimních měsících. Průtoky jsou sledovány v hlásných profilech kategorie A, B a C. S ohledem na reálné postupové rychlosti a doběhové doby a existující monitorovací systém VH dispečinku Povodí Ohře, VH dispečinku Povodí Vltavy a prognózy srážek ČHMÚ podle matematického modelu ALADIN, lze vývoj povodně předvídat a činit potřebná opatření jak na úrovni obcí, tak na úrovni PK ORP.
Při povodňových stavech na zmíněných vodních tocích může voda na mnoha místech vybřežovat na okolní pozemky a zaplavovat nemovitosti (pozemky a stavby) po delší dobu (desítky hodin až dny).
Místa omezující odtkové poměry, nejkritičtější místa, odkud přichází přívalová povodeň nebo místa ohrožená ledovými jevy na území ORP Louny, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Přirozená povodeň na dalších drobných vodních tocích
U drobných vodních toků hrozí zejména lokální letní povodeň z krátkodobých přívalových srážek velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin), tzv. „přívalová povodeň“, jejíž jádro postihne území některé z obcí, nebo více obcí v ORP Louny. Na většině drobných vodních toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách jsou obce ohrožovány splachy z polí nacházejících se na svazích, kdy dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích. Mezi nejohroženější obce přívalovými povodněmi patří v ORP Louny zejména obec Libčeves, města Louny a Postoloprty, obec Vršovice, obec Koštice, obec Chlumčany, obec Zbrašín, obec Obora (soutok Ohře x Smolnický potok – nebezpečí setkání vlny jdoucí po Ohři a s vlnou jdoucí po Smolnickém potoce) a obec Pnětluky.
Tento typ povodně se může vyskytnout pouze na menších povodích typu 2, jakými jsou drobné toky ve správě Lesů ČR, s. p., Povodí Ohře, státní podnik, Povodí Vltavy, státní podnik nebo jejich přítoky. U těchto drobných toků, převážně bystřinného charakteru má povodeň náhlý, rychlý a krátkodobý průběh. Povodně se vyskytují převážně po letních přívalových srážkách lokálního charakteru, případně po náhlém oteplení a tání sněhu v jarním období.
Zimní povodeň způsobena ledovými jevy na tocích
Tvorba ledových nápěchů a ledových zácp i při relativně menších průtocích se vyskytuje v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Při dlouhodobějších mrazech vzniká ve vodních tocích ledová kaše z vnitrovodního ledu i dnový led.
Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, patří úsek vodního toku Ohře ve správním území ORP Louny mezi kritické. Jedná se o Lokalitu Terezín - Louny (úsek toku ř. km 1,9 - 53,8). Dále je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryta vodotečí. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér mohou toky vybřežovat i při malých průtocích.