Povodňový plán obce Podhradní Lhota



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami. Tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně). Bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • Zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů

Na území obce Podhradní Lhota lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být tok Juhyně a jeho přítoky zasažen zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období.

Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Podhradní Lhota, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

Povodeň červenec 1997
Obec Podhradní Lhota byla v minulosti několikrát zasažena povodněmi. Nejvyšší kulminační průtok byl zaznamenán na řece Juhyni v červenci 1997, kdy průtok odpovídal přibližně Q500. V této době bylo zaplaveno několik domů v okolí řeky, stržena budova místního provozu Záhoran, a.s. a zaplaveno několik zahrad a rekreačních zařízení v nivě toku. Voda vymlela břehy koryta Juhyně a došlo k sesuvu půdy, kde se rovněž nacházela nemovitost. Průtočný profil pod mostní konstrukcí silnice č. 01866 byl téměř naplněn. Mostní konstrukce ale povodeň ustála bez úhony, na rozdíl od mostu v Rajnochovicích (cca 2 km výše po proudu). Dále docházelo ke splavům půdy a kamenů z lesů a zemědělské půdy. Škody na obecním i soukromém majetku byly obrovské a jejich odstraňování trvalo několik dní.
Povodeň v roce 2009
Další přívalové povodně zasáhly Podhradní Lhotu v roce 2009. Splachy z polí a lesů zaplavily sklepy několika domů. Vzhledem k velkému množství vody nebyly kanálové vpusti schopny pojmout všechnu vodu. Povodeň způsobila významné škody na pozemních komunikacích a na soukromém majetku místních obyvatel.
Od  roku  2014  mívá obec  pravidelně  lokální  problémy při přívalových deštích, zejména v místě hranice mezi katastry Podhradní Lhoty a Rajnochovic – kaplička. Vodní tok zde bezprostředně ohrožuje šest nemovitostí a krajskou komunikaci.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Historická povodeň z roku 1997 s nejvyšším dosud zaznamenaným vodním stavem – průtočný profil Juhyně pod mostní konstrukcí silnice č. 01866

 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Historická povodeň z roku 1997 – rozvodněná Juhyně a postižená budova místního provozu Záhoran, a.s.