Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Z hlediska výskytu povodní je na území obce nebezpečná zejména tzv. blesková povodeň, způsobená přívalovým deštěm. Vybřežená voda pak ohrožuje vše, co stojí v cestě: mosty, mostky, propustky, místní komunikace, zahrady, obytné domy, hospodářské objekty, garáže, kanalizaci ap. Nebezpečná je i vodní eroze, která způsobuje zejména transport velkého množství zeminy a bahna spláchnuté z okolních holých svahů do obce, zejména do kanalizace, sklepů, domů a na místní komunikace.
Povodeň z přívalových dešťů, které postihnou přímo katastrální území obce (týká se hlavně Loučkového potoka pro místní část Za sv. Trojicí, Červenice, v menší míře i Šardického potoka - část Čtvrtě na chodnících), ohrožuje značnou část obce. Vzhledem k téměř okamžitému nástupu kulminace u bleskové povodně (řádově v desítkách minut, např. téměř stoletého průtoku bylo dne 9.6.1995 v nedalekých Čejkovicích dosaženo za 150 minut !!!), jsou zabezpečovací práce téměř vyloučeny a je nutno provádět ihned záchranná opatření, která by co nejvíce eliminovala škody na majetku, zdraví či životech občanů. Proto je mimořádně důležité včasné varování obyvatel všemi dostupnými prostředky (zvláště při výpadku elektrického proudu a pevných telefonních linek).
Obec Šardice byla postižena povodněmi v letech 1970, 1986, 1995, 1997, 2003, 2010 a 2015.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Šardice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Povodeň v roce 1970
Dne 9. června roku 1970 se na Kyjovsku odehrála mimořádná živelní katastrofa. Bouře spojená s průtrží mračen nezvykle rychle rozvodnila místní, do té doby zcela neškodné vodoteče. Povodňová vlna v obcích i mimo ně bořila a odnášela vše, co jí stálo v cestě. Přitom vznikly obrovské škody na komunikacích, zemědělských pozemcích, majetku, ale i na lidských životech. Na Dole Dukla v Šardicích si srážkové vody na mnoha místech prorazily cestu do podzemí, a zapříčinily tak největší důlní neštěstí v historii lignitových dolů. Ze 110 horníků, kteří toho dne sfárali, voda zahradila navždy cestu zpět na povrch čtyřiatřiceti horníkům. Další obětí povodně byla malá holčička v Kyjově-Boršově, která se utopila v zaplaveném sklepě. Povodeň si tak vyžádala velmi krutou daň pětatřiceti lidských životů.
Povodeň v roce 2010
Dne 17. července 2010 nad katastrálním územím obce Šardice při bouřce spadlo dle místního měření cca 50–80 mm srážek. Bouřka opakovaně přišla dne 20. 7. 2010 ve večerních hodinách a byla provázena krupobitím. Úhrn srážek se opět pohyboval v rozmezí 50 až 90 mm (toto množství bylo naměřeno v areálu bývalého dolu 9. Květen). Z hlediska ZVHS byla postižena dvě povodí, a to povodí 4-17-01-096 (Hovoranský potok a Lúčkový potok) a povodí 4-17-01-095 (Šardický potok a vodní tok Červenice). Na všech tocích se jedná o kombinaci vlastních povodňových škod a špatného stavu vodních toků (nánosy, náletové dřeviny v průtočném profilu). Průtok na všech vodních tocích dosáhl 3. stupně povodňové aktivity.
Povodeň v roce 2015
Povodeň v roce 2015, byl způsobena přívalovými srážkami a následným splachem z polí. Oproti roku 1970 a 2010 se již nejednalo o tak rozsáhlé škody, přesto bylo několik rodinných domů a zahrad zaplaveno.
Záběry historických povodní jsou v kapitole Fotodokumentace