Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Šenov u Nového Jičína lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi je obec ohrožena zejména v období jarního tání (únor - březen), obzvlášť pokud je tání kombinováno se srážkami a při letních intenzivních deštích (přívalová povodeň).
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Šenov u Nového Jičína, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Obec Šenov u Nového Jičína byla postižena povodněmi v letech 1997 a 2009.
Povodeň roku 1997 zasáhla mnoho občanů obce Šenov u Nového Jičína. Voda se dostala do bytů, sklepů a dalších objektů, zaplavena byla i mateřská škola (Školní 454). Povodeň postihla také firmy na území obce. Velmi poškozena byla lávka u Toyoty, podemlela a utrhla část místní komunikace na ulici Malostranská. Nutné bylo zabezpečení lávky, včetně plynového vedení před lávkou u pošty. Tato povodeň postihla v okrese Nový Jičín celkem 49 obcí.
Významná přívalová povodeň zasáhla obec Šenov u Nového Jičína v červnu roku 2009. Nad naším územím převládalo chladné a vlhké severovýchodní proudění, přičemž nad jihovýchodní Evropou se nacházela tlaková výše. Před brázdou nižšího tlaku, ve vyšších hladinách troposféry, se vytvářel pás přeháněk, který pozvolna postupoval na západ. Přeháňky a bouřky se tedy vytvářely podél čáry konvergence nad východní Moravou a Slezskem. Právě orientace proudění (paralelně s čárou konvergence) způsobila tzv. train effect (extrémní srážkové úhrny vznikají při liniovém seskupení bouřek a jejich následnému opakovanému postupu přes totéž území).
Řeka Jičínka se rozvodnila během několika minut, rozlila se mimo své koryto a vyplavila ve svém okolí domy i zahrady. Postiženo bylo 130 domácností 14 podnikatelských objektů, mateřská a základní škola, pošta, obchod a obecní byt. Dále byly postiženy mosty u kostela, u Fojtství a penzionu MC Limon a lávky u Toyoty, pošty a Arpexu. Poškozeny byly také chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, místní rozhlas a ploty.
Povodňová vlna, která se prohnala obcí, způsobila obrovské materiální škody, které byly vyčísleny na 110 mil. Kč. Zasaženy byly všechny nemovitosti a objekty kolem řeky Jičíny v délce cca 3 km, vyplaveny byly i nemovitosti z polí a z ucpané kanalizace. Řádově se jednalo o stovky objektů.
Fotogalerie záplavy z roku 2009 k nahlédnutí na internetových stránkách obce Šenov u Nového Jičína.