Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Město Studénka bylo v minulosti několikrát postiženo povodněmi způsobenými především přívalovými srážkami, v posledních letech konkrétně v roce 2009, 2010, 2013, 2014, 2017, 2019 a naposledy v roce 2020. Při silných přívalových srážkách zde dochází k rozvodnění zejména Butovického potoku, Odry a Sedlnice. Povodně a bláto způsobují nepříjemné škody na nemovitostech, zahradách a místních komunikacích.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Studénka, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Povodeň 2009
První nedávná povodeň postihla město 24. června 2009, kdy ve večerních hodinách došlo vlivem intenzivních srážek k vybřežení Butovického potoku. V důsledku povodně byly zatopeny sklepy a zahrady v blízkosti vodního toku. Nánosy bahna, splavené ze stavby dálnice, způsobily škody rovněž i na místní komunikaci.
Povodeň 2010
Další povodeň zasáhla město 17. května 2010, kdy po vydatných přívalových srážkách prudce stoupla hladina Odry a dolních částí jejích přítoků. Došlo opět k zaplavení celé řady domů, sklepů, zahrad a komunikací. Za zmínku stojí i poškození mostu u domu s č. p. 10, který musel být v důsledku povodně odstraněn.
Povodeň 2010
Další povodeň přišla do Studénky necelý měsíc po předešlé povodni, a sice 2. června 2010. Po několikadenních vydatných deštích opět stoupla hladina řeky Odry, Butovického potoku a všech ostatních místních toků. Splav bahna z polí zaplavil místní komunikace a sklepy několika domů.
Povodeň 2013
Další významná povodeň zasáhla město 8. května 2013, kdy cca v 15.30 hod. proběhla krátká a mimořádně intenzivní přívalová srážka. V důsledku deště došlo k silnému vybřežení (min. Q100) Butovického potoku a k následnému zaplavené téměř všech nemovitostí podél tohoto toku.
Povodeň 2014
Další povodeň postihla Studénku 26. května 2014, kdy kolem 16.00 hod. přišla opět velmi intenzivní a krátká dešťová srážka. Splachy ornice z okolních polí zaplavily většinu nemovitostí podél Studéneckého potoka, zatopily komunikace, sklepy, studny a zahrady místních obyvatel.
Povodeň 2019
Další povodeň zasáhla město 26. srpna 2019, kdy došlo po krátkém intenzivním přívalovém dešti ke splachu ornice z okolních polí přímo do intravilánu města. Následovalo rozsáhlé čištění pozemních komunikací a odklízení škod.
Povodeň 2020
Poslední významné povodně zasáhly Studénku 19. a 26. června 2020, kdy v důsledku intenzivních lokálních srážek došlo k vybřežení Butovického a Studéneckého potoku a toku Sedlnice. Vylití toků způsobilo zaplavení zahrad (především v části Nová Horka), sklepů a komunikací podél toků. Splachy ornice z okolních polí přinesly do intravilánu velké množství bahna, které způsobilo rozsáhlé škody na majetku obyvatel.