Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Záměl lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů:
- Přirozenými povodněmi může být tok Divoká Orlice zasažen zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením.
- Na území města také hrozí přívalové povodně. Tímto typem povodně jsou v Záměli ohroženy především nemovitosti při silnici od Lhot u Potštejna, neboť meliorační příkop je v tomto úseku nedostačující a nestačí odvést veškerou vodu z přilehlého pole.
- Velké riziko povodní je na území obce Záměl spojené s ledovými jevy. S těmi má obec Záměl dlouhodobé problémy a byly i příčinou poslední povodně z roku 2012.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Záměl jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
V nedávné historii byla obec Záměl nejvýznamněji zasažena povodněmi v roce 1997, 2000 a v roce 2012. Obec je v současné době nejvíce ohrožována dlouhodobými přívalovými srážkami a táním ledu.
Povodeň 1997:
– záznam z kroniky obce Záměl ze dne 3. 2. 1997: „V důsledku dešťů a zvýšení teplot došlo k vzedmutí hladiny vody a ledů. Pomohl obojživelný transportér. Obec tohoto pomocníka na drcení ledu v korytě řeky zakoupila v roce 1992 od vojska z Břeclavi. Každým rokem obrněný transportér pomáhá v zimě uvolňovat řeku z ledového sevření. Provoz ale není levný. Zhltne sto litrů nafty jako nic."
– záznam z kroniky obce Záměl ze dne 7. 7. 1997: „Povodeň, jakou nikdo nepamatuje. V odpoledních hodinách prudce začala stoupat řeka. Dravý proud vysokého sloupce vody strhával statné stromy s břehem do dravých vln. Stromy nastojato strhávaly dráty elektrického vedení. Cesta do Potštejna lemovaná lípami zmizela úplně. Břeh řeky se protrhl v horní části obce u lípy a v okamžiku se z ulice stala řeka a zaplavila i horní část obce. U horní lávky se spojila s řekou."
Povodeň 2000:
K povodni v roce 2000 došlo v důsledku zvýšení hladiny vodního toku Divoká Orlice. Koryto toku bylo zcela naplněné, a proto neměla voda kam odtékat a došlo k rozlivu vody z koryta. Z Divoké Orlice se dále voda rozlila na přilehlé pozemky. Nejvíce byla zasažena horní část obce, kde se voda přehnala přes železnou lávku a napáchala zde největší škody. Bylo zatopeno 71 domů se zahradami a 79 bytů, 2 občané museli být evakuováni. Nejvíce byly zasaženy budovy s č. p. 212, 67, 184, 64, 65, 17, 209, 208, 124, 245, 90, 149, 148, 147, 201, 200, 144, 28 a 39.
– záznam z kroniky obce Záměl ze dne 10. 3. 2000: „Hladina řeky povážlivě stoupá. V noci ve 2 hodiny voda postoupila a zaplavila obec. Voda dosahovala takové výšky, že se valila přes železnou lávku na horním konci obce. Auta, transportér a to, co stačili lidé uklidit na horní silnici, se uchránilo. Domy, zahrady, silnice a cesty byly pod vodou. Hasiči budili lidi ze spánku. I přesto, že hlasitá siréna dávala hlasitě najevo blížící se nebezpečí, muselo se zajít do každého domu. Usedlosti odříznuté vodou od možnosti nákupu potravin obstarávají hasiči, policie a dobrovolníci. Padá déšť se sněhem a je chladno. Naděje na brzké vysoušení domů je malá. Skládky zničeného nábytku z domů se neustále vrší a odváží. Zatopeno bylo 71 domů a 79 bytů, 2 občané byli evakuováni. Škoda dosáhla 2 296 tisíc Kč."
Povodeň 2012:
Povodně v roce 2012 byly způsobeny ledovými jevy. Byla zde nasazena technika na uvolnění řečiště od ledů. S ledovými jevy se obec potýká téměř každoročně.
– zápis z jednání povodňové komise Záměl ze dne 6. 2. 2012: „Od 1. 2. 2012 začíná přitékat ledová tříšť, která se začíná hromadit od soutoku se Zdobnicí směrem k Fajfrom. Od 2. 2. 2012 ledová tříšť postoupila k vagónu. Dne 3. 2. postoupení k lávce s vodníkem, 4. 2. 2012 postoupila k horní lávce a začala stoupat voda v korytě – vzdutí. V 9.00 hod byl vyhlášený II. povodňový stupeň. Voda stoupala do 19.00 hod na maximální hodnotu 2,78 m u dolní lávky. Dne 5. 2. 2012 v odpoledních hodinách došlo ke vzdutí na soutoku a v odpoledních hodinách došlo k poklesu ve střední části obce. První úbytek byl registrován u zastřešené lávky (spodní) v cca 19.00 hod. Dnes 6. 2. 2012 od soutoku se Zdobnicí po rodinu Novotných je stav neměnný. U spodní lávky došlo k dalšímu poklesu o cca 15 cm. U lávky s vodníkem došlo k poklesu cca o 40 cm."