Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Území obce Černotín bylo za svou historii několikrát zasaženo. Nejstarší datovaná povodeň zasáhla území Černotína 1. 6. 1952, další velká povodeň nastala 19. 5. 1972, kdy voda vtrhla do obce jako přívalová povodeň a zaplavila celé území obce. V rámci velkých povodní na Moravě byla také obec Černotín zaplavena v roce 1997. Tyto povodně ovšem nenapáchaly takové škody jako přívalová povodeň v roce 2010, která znovu zaplavila území celé obce.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Černotín, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
„V nedávné historii byla obec Černotín zasažena povodněmi v roce 1997, ale naposledy také v roce 2009 a 2010. K povodni v roce 2009 došlo v důsledku lokálního přívalového deště. Hluzovský potok se rozvodnil, což způsobilo zaplavení 21 rodinných domů. Při povodni se utopil jeden občan, kterého smetl silný proud. Došlo také k sesuvům půdy a poškození hráze nádrže. V roce 2010 postihla obec povodeň, jež byla způsobena rozlitím řeky Bečvy. Byla zaplavena spodní část obce.“
Při povodňové situaci 12. - 15. 10. 2020 došlo k vyhlášení III. SPA, byly zaplaveny pouze pole a louky, vody se nedostala k zastavěné části obce.