Povodňový plán města Řevnice



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Řevnice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů: 

  • Přirozenými povodněmi může být zasažen vodní tok Berounka zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením. V důsledku vybřežení Berounky dochází k ohrožení nemovitostí v severní části katastru města. 
  • Na území města také hrozí přívalové povodně. Tímto typem povodně jsou v Řevnicích ohroženy především nemovitosti v severovýchodní části katastru města v okolí vodního toku Kejná. 
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Řevnice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

 Město Řevnice bylo přirozenou povodní nejvýznamněji zasaženo v letech 2002, 2003 a 2013.

Povodeň 2013 – zdroj SDH Řevnice

  • 1. 6. 2013, sobota – zásahová jednotka je v pohotovosti v souvislosti se stoupající hladinou řeky Berounky a neustávajícímu dešti. Večer ve 22.00 začíná povodňový kolotoč, přečerpáváním potoka u čistírny odpadních vod (zavřeného stavidla) a evakuací obyvatel chat v Mokropsích.
  • 2. 6. 2013, neděle – zásahová jednotka do rána čerpala stoupající hladinu u čistírny odpadních vod (stavidla), situace je nepříznivá, hladina řeky stále stoupá, nakonec jsme spolu s jednotkami z okolních obcí museli vodě ustoupit. Celková kapacita čerpadel je cca 10m3/min. Se svítáním přijíždí velkokapacitní čerpadlo z Kladna, bohužel ani to přečerpávat nestíhá.
  • 3. 6. 2013, pondělí – dopoledne upozorňujeme obyvatele v ohrožených oblastech na možnou evakuaci, pozdě odpoledne povodňová komise evakuaci vyhlašuje. Tam, kde je už voda, operujeme a evakujeme s člunem. Končíme o půlnoci. Souběžně dobrovolníci od večera navyšují hráz od řevnických závor k letovskému mostu pytli s pískem. V mezičasech odčerpáváme jeden lehce zatopený sklep v lokalitě pod hřbitovem a snažíme se, bohužel neúspěšně, přesvědčit majitele zatopené chaty v ulici Ke strouze, aby objekt kvůli stoupající hladině vody opustil.
  • 4. 6. 2013, úterý – hladina řeky v noci kulminovala. Hráz odolala. Monitorujeme zvyšující se hladinu spodní vody a průsak skrz hráz. Dále obcházíme hráz a hledáme nejnižší místa. Povodňová komise varuje před ukvapeným odčerpáváním zatopených sklepů. Navečer začíná odčerpávání vody v ulici Mánesova, hasiči z Ořecha čerpají v oblasti už od odpoledne.