Povodňový plán města Zubří



Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území města Zubří

Přehled vodních toků a jejich správců na území města Zubří a v jejím okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Město Zubří se rozkládá v členitém terénu předhůří Beskyd s údolní zástavbou kolem potoků Hodorfského (v horní části přítok Čertoryjský) a Starozuberského (v horní části přítok Romanovský), přičemž pro oba je charakteristické rozsáhlé povodí. Třetím potok s rozsáhlým povodím je Hamerský, který protéká údolím Březovec, které je osídlené až na dolním toku v lokalitě zvané Hamra.

Hamerský potok teče po celé délce v přírodním neregulovaném korytě chráněném hustým kořenovým systémem pobřežní vegetace a vyznačuje se hustým meandrováním, které brzdí gravitační účinky povodně natolik, že ani povodeň v roce 1997 neohrozila zástavbu v lokalitě Hamra.

Hodorfský potok pramení pod hřebenem Moravskoslezských Beskyd, v sedle pod Krátkou ve výšce cca 680 m n. m. Směr toku je jižní. Horní, větší část povodí je zalesněna, střední a dolní část jsou zemědělsky využívány, je zde těsný souběh se silniční komunikací a zástavba rodinnými domy a před zaústěním do Bečvy křížení s náhonem, železnicí a silnicí I. třídy. Plocha povodí je 10,292 km2.

Jižní částí města protéká Rožnovská Bečva. Do ní vtékají všechny 3 zuberské potoky a řeka vytváří přirozenou jižní hranici katastru. Soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí vzniká řeka Bečva. Ta je největším levostranným přítokem Moravy. Délka toku řeky činí 61,5 km. Plocha povodí měří 1625,7 km². Obě řeky pramení na svazích Vysoké, Vsetínská Bečva (též označována jako Horní Bečva) na jižních a Rožnovská Bečva (též označována jako Dolní Bečva) na severních. Obě řeky pramení nedaleko horské chaty Třeštík v Beskydech. Průměrný průtok u ústí činí 17,5 m³/s.

Stupně povodňové aktivity na území města Zubří

Hlásný profil ř. km I. SPA [cm] II. SPa [cm] III. SPA [cm]
Hlásný profil kat. B Rožnov pod Radhoštěm (Rožnovská Bečva) 14,3 170 210 250
Hlásný profil kat. C Zubří (Hodoforský potok) 1,38 102 125 191
Hlasný profil kat. C Zubří (Starozuberský potok) 2,7 71 93 111

 

Z Hlediska hydrogeologie náleží oblast do Beskydsko-karpatské oblasti. Beskydsko-karpatská oblast vyplňuje východní část povodí Moravy počínaje Bečvou a podloží tvoří převážně flyšové horniny Vnějších Karpat. Roční úhrny srážek zde překračují 600 mm a v Beskydech i 1000 mm. V souladu s rozložením srážek a morfologickými poměry klesá specifický odtok z extrémních hodnot nad 20 l.s1.km2 až pod 3 l.s1.km2 v Dolnomoravském úvalu. Zalesnění nestačí upravovat nepravidelné odtoky, které jsou pro flyš charakteristické, protože jeho horniny mají propustnost omezenu flyšovým charakterem souvrství - soustavným výskytem pelitických vložek.
Všechny toky na území města jsou horské potoky, které se snadno rozvodní a několikanásobně zvýší svůj průtok během krátké doby.

Vodní toky na území města Zubří 

Základní údaje o vodních nádržích na území města Zubří

Přehled vodních nádrží na území města Zubří naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní nádrže".
Na území města Zubří se nachází Horní a Dolní Hamerský rybník. Hamerské rybníky se nachází ve východní části města Zubří (místní část Hamry) - před vjezdem do města po "staré silnici" směrem od obce Zašová. Svůj název získaly dle železných hutí - hamrů, které se nechaly postavit v roce 1712 v části města Zubří. Tvořeny jsou dvěma vodními plochami - Horním (4,9 ha) a Dolním (3,7 ha) Hamerským rybníkem. Rybníky slouží k chovu ryb a je v nich zakázáno koupání.