Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Nad městem Benešov nad Ploučnicí se na přítoku Bystré v katastru obce Markvartice nachází vodní dílo III. kategorie VD Markvartice (viz Odtokové poměry). Tato vodní nádrž je ve správě Povodí Ohře, státní podnik. Při poruše tohoto vodního díla by byly povodňovou vlnou ohroženy zejména objekty v blízkosti koryta Bystré.
Při povodních v červenci 2009 byly na VD zaznamenány dvě povodňové vlny vyvolané extrémními bouřkami. Jako extrémní lze označit zatížení při druhé povodňové vlně, kdy přítoky do nádrže přesáhly hodnotu průtoku Q100, který ČHMÚ stanovil na 11,8 m3/s. Transformačním účinkem nádrže se odtok zmírnil zhruba na úroveň 11 m3/s. Maximální odtok v hodnotě 11,0 m3/s tak dosáhl 66 % maximální možné kapacity bezpečnostních a výpustných zařízení, které pro hladinu v úrovni kóty koruny hráze 255,50 m n. m. činí 16,3 m3/s.
Průřez hrází VD Markvartice
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.